Do konce srpna bylo možné zaslat připomínky k návrhu nového územního plánu, což je jeden z nejdůležitějších dokumentů, který zcela zásadně ovlivní tvář města na několik desítek let dopředu. Dle územního plánu budou budovány nové silnice, především obchvatu města, vytvářeny plochy pro výstavbu rodinných či bytových domů, realizovány nebo udržovány rekreační a klidové oblasti, a ovlivněna také výstavba a vedení veškerých inženýrských sítí jako jsou horkovody, plynovody, vodovody nebo kanalizace. Za naše volební uskupení Třebíč Občanům! jsme ve spolupráci se spolkem Obchvat Třebíče podali v této fázi celkem 11 připomínek.
„Průchvat“ města. Nebo městem?
Nejvíce našich připomínek směřuje k zanesení trasy obchvatu města do územního plánu ve variantě „průchvatu“. Tedy té varianty, kterou prosazuje současné vedení města a ohledně níž již téměř 2500 občanů Třebíče podepsalo petici za vyhlášení referenda k jejímu trasování. V čem vidíme problém?
Trasa obchvatu by měla vést přes Řípovskou zmolu, což je rozsáhlá skládka průmyslového odpadu z bývalé továrny BOPO. Tento bod je už nyní zkoumán v dokumentaci EIA, která hodnotí vliv stavby na životní prostředí.
Silnice má dále pokračovat mezi novou a starou Borovinu tunelem v oblasti ulic Řípovská a Koželužská. To bude mít negativní vliv na zdejší občany, neboť zde dojde ke zvýšení hlučnosti a prašnosti. Zároveň se jedná o místo s potenciálně nestabilním podložím v blízkosti bytové zástavby.
Obchvat má dále zasahovat do masivního skalního útvaru pod ulicí Spojenců a při jeho výstavbě bude docházet nejen k odstřelům skály, ale také k narušení zdejší stráně, na jejímž vrcholu se nachází bytové domy.
Dále jsme rozporovali trasování obchvatu přes oblast Terovského a Libušina údolí skrz zahrádkářskou kolonii za poliklinikou. V současné době se jedná o klidovou a rekreační zónu, která podle nás nemá být narušena třípruhovou silnicí s budoucí intenzitou dopravy až 22 000 vozidel denně, jak je naplánováno.
Komunikace také na jedné straně výrazně naruší podnikatelské objekty v průmyslové zóně v jihovýchodní části města, na druhé zasáhne do další klidové oblasti – do lesoparku Lorenzovy sady. Rovněž nesouhlasíme s rozdílnou šířkou koridoru pro budoucí silnice v jihozápadní a jihovýchodní části města.
Oblasti pro bytovou výstavbu
Další připomínky se týkaly oblastí určených pro výstavbu nových objektů pro bydlení, budoucí čtvrti Květná nad areálem BOPO. Jaké jsou naše důvody?
V rámci našich připomínek jsme ze seznamu ploch pro výstavbu objektů na bydlení navrhli vypustit zónu nad areálem BOPO, tzv. čtvrť Květná. Vedlo nás k tomu několik důvodů. V této oblasti se vyskytuje kvalitní zemědělská půda, je zde pouze minimálně vybudovaná dopravní infrastruktura a zároveň se jedná o prostor, kudy by mohla vést některá z alternativních tras městského obchvatu. Zároveň tímto chceme nechat pro město Třebíč rezervu pro množství ploch, které může být ze zákona využito pro výstavbu objektů pro bydlení. Toto opatření má zabránit situaci, kdy nebude umožněno občanům Třebíče především z administrativních důvodů stavět své domy mimo předem vymezená území.
Co bude dál?
Městský úřad nyní bude muset všechny připomínky přezkoumat a hromadně se k nim vyjádřit v odůvodnění návrhu nového územního plánu. Tím však proces nekončí. Poté dojde k veřejnému projednání nového územního plánu, kde bude opět možné podávat připomínky a námitky. Teprve poté, až dojde k vyhodnocení a posouzení všech materiálů, bude o (ne)schválení nového územního plánu diskutovat a hlasovat zastupitelstvo města. Do té doby můžeme ještě leccos změnit. Pojďme do toho, musíme být slyšet.