Důležitým bodem lednového zastupitelstva byl prodej pozemků pro výstavbu rodinných domů v lokalitě „Za poliklinikou“. Vedení města investovalo do těchto parcel více než 80 milionů korun z městského rozpočtu. Jejich nákup se může pro mnoho občanů stát životním rozhodnutím. Proto si tento prostor zaslouží zvýšenou pozornost.

„Průchvat“ padesát metrů od pozemků

Naše volební strana dlouhodobě kritizuje současnou trasu obchvatu, kterou prosazuje vedení města. Jedním z nejpodstatnějších negativ je právě blízkost plánované silnice obytné zástavbě. Nejen v oblasti Boroviny, ale i v nově vznikajících zónách pro bydlení. Jednou z nich je právě lokalita „Za Poliklinikou“.

„Pozemků pro bydlení mohlo být v této části města více a mohly být větší, což však znemožňuje právě bezprostřední blízkost průchvatu,“ poznamenal na jednání náš zastupitel Jaromír Barák. Pouze několik desítek metrů od domů prosazuje město vybudování třípruhové silnice, po které bude jezdit více než 20 tisíc aut denně.

Kde budou občané parkovat?

Nad otázkou, jak vyřešit parkování, přemýšlí snad všechna města v naší zemi. Nedostatečná je především kapacita parkovišť. Jak se ale zdá, ani v nových částech Třebíče se radní nepoučili a budou zde opakovat ty stejné chyby.

Silnice v nové obytné zóně jsou totiž navržené tak, že na nich není možné zaparkovat auto bez toho, aby řidiči porušili dopravní předpisy. Šířka vozovky to totiž neumožňuje. „Obyvatelé těchto domů sice mají povinnost na svém pozemku vybudovat nejméně dvě parkovací místa, jak ale bude fungovat zásobování oblasti, parkování návštěv nebo rozvozů jídla, když už teď má mnoho rodin dvě auta?“ ptal se náš zastupitel Aleš Novák. Upozornil, že už nyní v těchto místech parkují zahrádkáři z blízké kolonie a zajímalo ho, kde budou parkovat po dostavbě rodinných domů.

Územní studie – lokalita “Za pokliklinikou”

Podmínky a vizualizace lokality

Otázky bez odpovědí

Od starosty města Pavla Pacala jsme se dozvěděli, že „parkování v této čtvrti je vyřešené“, ale kde budou parkovat zahrádkáři nebo návštěvy, jsme se nedozvěděli. Do diskuze se poté zapojili dva koaliční zastupitelé. Josef Klíma nejprve uvedl, že se občané Třebíče chovají nezodpovědně a parkují auta v zimě na ulici, místostarosta Vladimír Malý pak sdělil, že nepovažuje za problém, když u domů zastaví rozvážková služba. Přitom už to je porušení dopravních předpisů. Skutečně je tohle cesta, jak řešit problémy parkování ve městě? A nemělo by se při nových stavbách předcházet problémům, o kterých už víme?

Komu není rady, tomu není pomoci

V další nové lokalitě tak hrozí, že budeme brzy řešit nedostatek parkovacích míst nebo parkování „načerno“. Není možné tvrdit, že vše pokryje parkoviště u polikliniky. Kdo z vás tento objekt navštěvuje, tak ví, že i po navýšení jeho kapacity je dost plné. Je logické, že vznikají problémy s parkováním ve starých částech města, které jsou dispozičně desítky let staré. Proč je systém parkování nedomyšlený i v nově vznikajících lokalitách, je pro nás nepochopitelné.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This