Vybudování velkého obchvatu – změna územního plánu. Takto je definováno největší přání občanů Třebíče, které vzešlo z Fóra Zdravého města z podzimu loňského roku. Získalo celkem 216 hlasů, což je zdaleka nejvíce z 10 nominovaných problémů města. Na druhém místě skončil požadavek na zachování zeleně v Libušině a Terovském údolí a také v Lorenzových sadech, což ukazuje nesouhlas občanů se stávající trasou „průchvatu“, která vede právě přes zmíněné lokality. Celkové výsledky ankety se projednávaly na prosincovém zasedání zastupitelstva.

Radní požadavky občanů ignorují

Výsledek fóra a ověřovací ankety mezi občany je podobný jako v loňském roce. I tehdy drtivě zvítězil požadavek na vybudování velkého obchvatu města, který by vedl až za městem a nikoliv skrz Borovinu, kolem Domu dětí a mládeže, přes rekreační oblasti v Libušině a Terovském údolí, kolem zahrádkářské kolonie a pozemků pro výstavbu rodinných domů, přes přetíženou ulici Spojovací a lesopark Lorenzovy sady.

Náš zastupitel Jaromír Barák se během jednání pozastavil především nad tím, jak vedení města tento problém dlouhodobě neřeší, ačkoliv Fóra Zdravého města slouží k tomu, aby občané definovali největší problémy a radní k nim zaujali stanovisko a zabývali se jimi. To se však letos ani v minulém roce nestalo. Starosta Pavel Pacal celou situaci komentoval tak, že město nemá vliv na trasu obchvatu. Bez schváleného územního plánu, koordinace s Ředitelstvím silnic a dálnic nebo souhlasem města by však plánovaná trasa „průchvatu“ nemohla být realizována.

Dopravu v Třebíči nevyřeší pouze obchvat

Do diskuze se zapojila také Blanka Kutinová, naše zastupitelka a místopředsedkyně spolku Obchvat Třebíče. Uvedla, že problémů v oblasti dopravy má naše město více a prosazovanou variantou „průchvatu“ se situace s přebytkem aut v ulicích nevyřeší. Zmínila například problematiku provozu MHD, která jakoby vůbec nebrala v potaz potřeby občanů města. Čím dál větším problémem je, že spoje MHD nenavazují na příjezdy a odjezdy vlaků. Stejně tak téměř nejezdí přímé autobusy mezi Borovinou a nemocnicí. Potom se není čemu divit, že občané musí k cestě na vlakové nádraží využít auto nebo jít pěšky.

Chceme vyhlásit referendum v otázce trasy obchvatu

Během projednávání tohoto bodu vystoupil také náš zastupitel a člen dopravní komise Aleš Novák, který reagoval na slova starosty Pavla Pacala. Ten uvedl, že pro velký obchvat Třebíče se vyjádřilo pouze 216 osob, což je velmi nízké číslo. Aleš Novák mu oponoval, že petici za vyhlášení referenda podepsalo již více než 2500 občanů města a že to rozhodně není zanedbatelné číslo. Uvedl také, že vůbec nejsou brány v potaz změny ve městě jako je navýšení počtu vozidel v oblasti ulice Spojovací nebo revitalizace bývalé továrny v BOPU a přemístění DDM do tohoto areálu. Proto by se mělo vedení města problematikou velkého obchvatu začít zabývat a přestat tento problém ignorovat.

Vladislav, Zašovice, Okříšky, Krahulov, Slavětice, Jaroměřice nad Rokytnou…

Výše uvedené obce jsou mnohdy i několikrát menší než Třebíče. Přesto jejich představitelé za pomoci státu či kraje plánují skutečné obchvaty, které odvedou dopravu mimo tyto obce. Proč to nejde u nás? Skutečně neexistuje pádný důvod k tomu, aby také Třebíč nemohla mít skutečný velký obchvat města. Problémy je třeba řešit a zároveň myslet na budoucí rozvoj města. Nikoliv je pouze odsouvat, což se stane, pokud bude opravdu v Třebíči vybudován „průchvat“.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This