Když se v roce 2014 připravovalo stěhování Domu dětí a mládeže z Hrádku do bývalé mazutové kotelny v BOPU, třebíčská radnice mimo jiné argumentovala tím, že děti budou v klidném a čistém prostředí a blízko přírody. Nyní jim ti samí lidé chtějí v bezprostřední blízkosti DDM a dětských hřišť postavit průchvat, po kterém bude jezdit více jak 22 tisíc aut během 24 hodin, z toho pak převážná část během dne.

Po Koželužské ulici, která má být v budoucnu nejvytíženější částí průchvatu, jezdí v současnosti cca 4 700 vozidel denně. Po vybudování celého průchvatu by měl tento počet vzrůst téměř pětkrát. Přibližně polovinu z celkového počtu 22 308 aut denně bude tvořit tranzitní doprava, která bude na Koželužskou přijíždět tunelem z Pražské ulice a od Starče.

Intenzita dopravy na Koželužské ulici v roce 2035

Z uvedených čísel plyne, že kolem DDM projede během dne auto každé tři vteřiny, z toho bude každé deváté nákladní – v podstatě se bude jednat o nepřetržitý proud aut. Pro srovnání – Bráfovou třídou, kterou dnes považujeme za velmi přetíženou, projíždělo dle sčítání ŘSD z roku 2016 11 050 aut denně, tedy méně než polovina.

Auta by po průchvatu měla jezdit rychlostí 65 km za hodinu, pouhých několik metrů od dětských hřišť a obou budov DDM, jak je vidět na úvodním obrázku. Nepočítá se ani s vybudováním protihlukových stěn.

Paradoxem je, že v podkladech pro tzv. „malou EIA“, tedy zjišťování vlivu stavby průchvatu na životní prostředí, není o Domu dětí a mládeže ani zmínka, tedy žádná měření a výpočty tam uvedené přímo k DDM nesměřují.  V rozptylové studii se uvádí, že imisní limity v oblasti BOPA nebudou překročeny, dle hlukové studie budou dětská hřiště a samotný DDM bude v pásmu 50–60 dB, což je na samé hranici povolených hodnot.

 

Po Koželužské ulici nyní moc aut nejezdí

Po Koželužské ulici nyní moc aut nejezdí

Dětská hřiště jsou těsně pod budoucím průchvatem

Dětská hřiště jsou těsně pod budoucím průchvatem

 

Ale nejde jenom o samotný DDM. Veliká intenzita dopravy na Koželužské ulici se bude samozřejmě týkat i občanů Třebíče bydlících těsně nad průchvatem, tedy na ulicích Řípovské, Spojenců a Bartuškově. Ale též obyvatel nově budovaných bytových domů v areálu BOPA.

Vše by samozřejmě řešilo vybudování skutečného, velkého obchvatu Třebíče, který by odvedl veškerou tranzitní dopravu už od krahulovského sila mimo zastavěnou část města. Velký obchvat by však mohli využít ve velké míře i automobily přijíždějící do Boroviny už od Starče, a lidé bydlící na sídlišti Za Rybníkem. O tom však současné vedení radnice nechce ani slyšet.

 

Související příspěvky

 

Průchvat Třebíče v České televizi

Průchvat Třebíče v České televizi!

V neděli 26. března 2023 v 10:55 bude Česká televize na ČT2 vysílat pořad nazvaný Průchvat Třebíče. Fotografie z natáčení, které jsme zveřejnili před třemi týdny, vzbudily nebývalý zájem, prohlédlo si je více jak 12 tisíc občanů. Štáb pořadu Nedej se natáčel s představiteli Město Třebíč, v Borovině s ...
Zákonnost povolené výjimky pro obchvat Třebíče řeší soud

Zákonnost povolené výjimky pro obchvat Třebíče řeší soud

Město Třebíč už začátkem srpna 2022 obdrželo rozhodnutí Ministerstva životního prostředí (MŽP) o povolení výjimky při případné stavbě průchvatu zasáhnout do životního prostředí chráněných druhů rostlin a živočichů v Libušině a Terovském údolí a v Lorenzových sadech. Zveřejnilo je až koncem září, čtyři dny před volbami, s citací části rozhodnutí ...
Průchvat - třebíčská radnice slaví velké vítězství nad kudlankami

Průchvat: třebíčská radnice slaví velké vítězství nad kudlankami. Lidé ji nezajímají.

Stávající radniční koalice už musí být hodně zoufalá. Dnes zveřejnili na svém webu tiskovou zprávu, ve kterém citují rozhodnutí ministerstva životního prostředí, které potvrzuje stanovisko úředníků Kraje Vysočina o povolení výjimky ze zákazu stavbou průchvatu zasáhnout do životního prostředí zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů v Libušině a Terovském údolí ...
Obchvat Okříšek - Obchvat Třebíče

Obchvat Okříšek je podstatným argumentem pro velký obchvat Třebíče

Silnice II/405, spojující Jihlavu a Třebíč, se v brzké době dočká významného zlepšení. V červnu tohoto roku bylo definitivně rozhodnuto o stavbě obchvatu Okříšek, který mine i Krahulov a na silnici I/23 se napojí pod krahulovským silem. Pokud by byl postaven průchvat, veškerá doprava od Telče a od Jihlavy, ...

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This