Ve čtvrtek 9. července vedení města představilo návrh nového územního plánu veřejnosti. Kinosál kulturního centra Pasáž byl téměř zaplněn občany, které zajímalo především řešení obchvatu Třebíče. Po téměř dvouhodinové prezentaci zpracovatelů návrhu, kteří popisovali, jak nový územní plán vznikal, byla otevřena diskuze, kdy mohli občané vznášet dotazy.

Proč prosazujete průchvat, ptali se občané

Hned první diskutující poukázal na nesmyslnou trasu obchvatu, která povede městem místo toho, aby nová silnice odvedla dopravu mimo Třebíč. Poté se přidal Milan Dočekal, předseda spolku Obchvat Třebíče. Upozornil především na to, že ze strany města opět chyběla větší propagace této akce i přesto, že podoba územního plánu ovlivní tvář města na desítky let dopředu. Staronová koalice dál s lidmi nemluví a s podnikateli, jejichž pozemky a stavby budou trasou obchvatu zničeny, nejedná. Vinil vedení města, že stejně postupovalo i u „projednávání“ Zásad územního rozvoje (ZÚR), které trasu průchvatu obsahují a o které vedení města občany informovalo zcela nedostatečně a schovávalo se za Kraj Vysočina. Oproti jiným obcím a městům, které  ZÚR veřejně projednávalo se svými občany. Z čeho mají radní strach? Opravdu se tak bojí vlastních občanů, že takto důležité záležitosti dají jen na vývěsku a obhajují se, že dle zákona udělali dost, jen aby nemuseli slyšet jiný názor?

Podpisy pod připomínku k trase obchvatu

V diskuzi vystoupila naše zastupitelka a místopředsedkyně spolku Obchvat Třebíče Blanka Kutinová. Vyjádřila své zamítavé stanovisko k trase, kterou prosazuje radnice. Podpora radniční varianty je podle ní porušením zastupitelského slibu, kdy se každý zastupitel zavazuje, že bude čestně pracovat pro dobro obce a svých spoluobčanů. Tahle radniční varianta je z dlouhodobého hlediska pro Třebíč negativem. Problémy dopravy se přesunou z centra města do čtvrtí Borovina a Horka-Domky a zároveň poškodí klidové a rekreační zóny. Nikdy už se nepodaří obnovit zeleň, ale hlavně Třebíč přijde o možnost opravdového obchvatu. Na závěr svého vystoupení vyzvala občany se stejným názorem k podepsání připomínky, což obecenstvo podpořilo velkým potleskem. Díky této připomínce bude možné dále bojovat za skutečný obchvat města. A to i prostřednictvím soudního jednání.

 

Občané spontánně podepisují věcně shodnou připomínku
Zahájení veřejného projednávání návrhu územního plánu
Předseda spolku Obchvat Třebíče Milan Dočekal přednáší svoje připomínky

 

V reakci na její vystoupení Pavel Pacal řekl, že současnou trasu považuje za „nejoptimálnější“ a vedení města ji bude i nadále prosazovat, už jen proto, že tuto variantu radnice prosadila do ZÚR.

ZÚR považujeme za nezákonné

Další náš zastupitel Jaromír Barák upozornil, že na platnost Zásad územního rozvoje, které se týkají trasy třebíčského obchvatu, spolek Obchvat Třebíče a občané podali žalobu a požadují jejich zrušení. Zároveň zpochybnil slova starosty města o tom, že město trasu obchvatu nijak ovlivnit nemůže. Několikrát si totiž starosta města sám protiřečil. Jak sám řekl, bylo to zastupitelstvo města, které v roce 2005 schválilo trasu průchvatu. A nyní hází celý problém na kraj. Jaromír Barák zároveň uvedl, že za posledních 15 let neudělalo vedení města nic pro to, aby vznikla jiná varianta obchvatu. Milan Dočekal navíc připomněl, že starosta města Třebíče Pavel Pacal je zároveň náměstkem hejtmana Kraje Vysočina a stejně jako ostatní zástupci vedení města v krajském zastupitelstvu neudělal nic pro to, aby se řešila i jiná varianta obchvatu, a naopak hlasoval pro variantu průchvatu.

Průchvat poničí několik částí Třebíče

Slovo si vzal také náš zastupitel Aleš Novák, který připomněl technické specifikace trasy. Stavba tunelu, mostů, hlubokých zářezů nebo mimoúrovňových okružních křižovatek bude mnohem složitější než vybudování velkého obchvatu po polích za městem.

Svůj nesouhlas s trasou průchvatu vyjádřilo důrazně mnoho dalších občanů, kteří taktéž sklidili potlesk a bylo jasně patrné, že tenhle radniční průtah není těmhle Třebíčákům sympatický. Že občanům trasa průchvatu není lhostejná dokazuje i více než dvouhodinová diskuze, která se primárně točila kolem něho a byla slyšet kritika koaliční varianty. Bylo zde jasně vidět, že lidem vadí postup radnice, její neochota přímo jednat s lidmi, být upřímní a snažit se vidět do budoucna. Mnoho lidí odcházelo se slovy, že jsou smutní z toho, jak se koalice chová, jak se vymlouvá a hází vinu na každého, kdo se zrovna nemůže bránit.

Boj za skutečný obchvat pokračuje

Během projednávání územního plánu podepsalo naši připomínku k obchvatu přímo v sále několik desítek občanů. Děkujeme všem, co přišli. A to i přesto, že radnice naplánovala datum veřejného projednávání v týdnu, kdy byl státní svátek a mnoho lidí mělo naplánovanou dovolenou a ani ve zpravodaji, či na Facebooku města radní na tuto důležitou schůzku své občany nepozvali. Takové to třebíčské: o vás, bez vás. Hlavně nám do toho nekecejte.

 A přitom se jedná o rozvoj města a místních částí na mnoho desítek let dopředu. Nejedná se jen o obchvat. Ale jedná se i o přidružené obce a o možnost rozkvětu města pro všechny. Nejen pro pár vyvolených lidí.

 

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This