V Třebíči máme výrazně nejdražší městskou hromadnou dopravu v celé republice. Oproti ostatním srovnatelným městům platíme dopravci ICOM transport za její provoz o více než třetinu vyšší sumu .  Není se čemu divit. Výběrové řízení, do kterého se přihlásil pouze jediný zájemce, koncern ICOM transport, obsahovalo diskriminační podmínky. Za to dostalo město od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže vysokou pokutu 1,5 milionů korun.

Pojďme si ale rozebrat i argumentaci radních, proč je MHD takto drahá, a srovnejme ji s ostatními provozy. Vedení města dlouhodobě argumentuje například novými technologiemi ve vozidlech MHD. Vedle skutečnosti, že v Třebíči nemáme přehnané nároky na kvalitu vozového parku ani technologie, je důležitým parametrem (ne)využití evropských dotací. Z evropských dotací určených na zkvalitňování systémů veřejné dopravy Třebíč nevyužila ani korunu. Pojďme se podívat, jak jsou na tom jiná města.

Jihlava

Naše krajské město bylo velmi úspěšné v čerpání evropských dotací. Od roku 2006 do současnosti město získalo peněžní prostředky přesahující 100 milionů korun. Za tuto sumu byly nakoupeny desítky nových ekologických vozidel, zrekonstruovány více než tři desítky zastávek na bezbariérové nebo pořízeny inteligentní digitální označníky. V rámci dalšího zkvalitňování MHD byly ve městě vyhrazeny speciální pruhy pro autobusy a trolejbusy nebo zavedena preference veřejné dopravy na světelných křižovatkách. Poslední novinkou je vytvoření mobilní aplikace, která například umožňuje on-line sledování vozidel. Podobnou aplikaci mohou využívat též obyvatelé Žďáru nad Sázavou.

Trutnov a Třinec

Město Trutnov ve spolupráci s dopravcem Arriva Východní Čechy zcela opustilo od naftových autobusů a nově jsou využívány pouze autobusy s pohonem na stlačený zemní plyn a zcela bezemisní elektrobusy. Ty byly na počátku tohoto roku nakoupeny s příspěvkem z evropských fondů ve výši 85 %. Podobnou cestou se rozhodlo jít též město Třinec. Zde bylo v roce 2017 pořízeno 10 elektrobusů.

Z Trutnova se dnešním dnem stává naprostý unikát v rámci celé České republiky, co se ekologizace a modernizace městské hromadné dopravy týče. Nová flotila autobusů je oproti klasickým vozům mnohem šetrnější k přírodě, což naši občané přivítají.

Ivan Adamec (starosta města Trutnova) pro server www.busportal.cz

Ostrava a Brno

Dalším městem, které je výrazně úspěšné v čerpání evropských dotací, je Ostrava. Kromě investic do nových vozidel byly již v minulém programovém období prostředky využity na nákup nového odbavovacího a informačního zařízení, která jsou přívětivější pro uživatele MHD. V Brně v posledních letech proběhla výrazná obnova vozového parku jak u autobusů, tak u trolejbusů a tramvají. Především v oblasti autobusů bylo nakoupeno více než 100 ekologických autobusů. I na této investici se město podílelo méně než čtvrtinou pořizovacích nákladů.

Dopravní podnik Ostrava dlouhodobě velmi úspěšně využívá evropské dotace k obnově vozového parku a modernizaci infrastruktury městské hromadné dopravy v Ostravě. A samozřejmě plánujeme další projekty.

generální ředitel a předseda představenstva DPO Daniel Morys

Co říci na závěr?

Nový třebíčský autobus bez klimatizace pro cestující

Evropské dotace určené na obnovu vozového parku nebo zavedení nových technologií jako jsou informační a odbavovací systémy či preference na světelných křižovatkách, dosahovaly a dosahují několika miliard korun. Je trestuhodné, že staronové vedení města Třebíče dosud nedokázalo do městské hromadné dopravy dostat ani korunu, pomineme-li výstavbu přestupního terminálu. Město tak mohlo ušetřit desítky milionů, které mohly být využity na navýšení počtu spojů MHD a celkové zlepšení kvality. Nebo mohly být investovány například do výstavby startovacích a pečovatelských bytů nebo do jiných projektů, na jejichž realizaci “nejsou peníze”. Je tedy zcela zřejmé, že neuvěřitelně vysokou cenu za provoz MHD není možné schovat za využití nových technologií či moderního vozového parku, jak se o to snaží radní. Jaký je tedy pravý důvod? Smutnou tečkou vztahu města s dopravcem je skutečnost, že poslední nově pořízený autobus není vybaven ani klimatizací pro cestující. Proč také, když většina radních autobusy ani nejezdí, že?

Zdroje fotografií: www.busportal.cz, www.idnes.cz, www.ihned.cz, www.seznam-autobusu.cz, www.jihlavskymhd.g6.cz

 

Čtěte také

 

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This