Již více čtvrt roku využíváme „atraktivní a moderní“ MHD v Třebíči. Alespoň tak je nám neustále prezentována z úst vedení města a odboru dopravy a komunálních služeb. Podle proklamací radních měly být od 1. ledna 2017 plně v provozu všechny nové prvky městské dopravy v Třebíči. Ty byly za přítomnosti médií a odpovědných osob testovány 19. 12. 2016 a podle prezentovaných výsledků bylo vše zcela funkční. A jaká je realita?

Poruchové odbavovací zařízení v minibusu MHD Třebíč.

Během prvních několika dní jsme technologie ověřovali a zaznamenali jsme nedostatky, které jsou v zásadním rozporu s prohlášením vedení města a dopravce o jejich funkčnosti. Nejprve došlo k problémům s použitím bezkontaktní bankovní karty do té míry, že bylo třeba jízdné zaplatit v hotovosti a každá jízda se cestujícím nedobrovolně prodražila. Nemluvě až o 30 sekundovém čekání na odbavení pomocí bankovní karty.

V souvislosti s nevhodně nastaveným softwarem docházelo i k dalším komplikacím při odbavování, které způsobovaly zpoždění autobusů a následnému porušení přestupů na Karlově náměstí. V posledních dnech se navíc v nových autobusech objevují problémy s výklopnými okny, kdy docházelo k jejich samovolnému otevírání. Tento problém je řešen jen laxním zajištěním výklopné části lepicí páskou ke zbytku okna.

Provizorní, až nebezpečné zajištění výklopné části okna v novém autobuse Mercedes-Benz Conecto.

Nesrovnalosti byly zaregistrovány i v souvislosti s informačními systémy. Několik dní byly zcela nefunkční elektronické zastávkové označníky na Karlově a Komenského náměstí, které však ani při běžné situaci neplní svoji pravou funkci. Jeden z LCD dispejů navíc dosud zcela chybí na zastávce Komenského náměstí (viz fotogalerie níže).

Pozornost si zaslouží také tolik očekávané akustické hlášení v autobusech, které prosadilo naše uskupení Třebíč Občanům! Odbor dopravy bohužel v rámci nové smlouvy, stejně jako v mnoha dalších případech, nespecifikoval jeho přesnou formu. Současná situace je pak taková, že na vnitřních digitálních displejích vidíme informaci „příští zastávka“, ovšem hlášení je ve formě „následující zastávka“, což postrádá jakékoliv logické odůvodnění. Zásadním problémem je ale nepřesná lokalizace polohy vozidla, která způsobuje chybné hlášení. Mnohdy hlášení v autobusech nefunguje vůbec, což je zdokumentováno na videu níže

 

Otázkou zůstává, proč odbor dopravy odmítl do nové smlouvy na provozování MHD zařadit technické specifikace předcházející těmto problémům, na které jsme předem upozorňovali. Uplatní konečně město Třebíč sankce vůči dopravci za zásadní neplnění smlouvy?

Moderní informační systému olomoucké MHD. Zdroj: www.zastavka.net.

A jak mohla vypadat MHD podle nás z technologického hlediska? Navrhovali jsme vybavení všech vozidel MHD klimatizací a podmínit její používání. Místo dvou minibusů, které v třebíčské městské dopravě téměř nemají využití, jsme požadovali několik autobusů v kategorii do 10 metrů. Ty jsou mnohem komfortnější a také umožňují efektivnější využití o víkendech nebo ve večerních hodinách. Nepromyšlenost nasazení vozidel dokládá i fakt, že odbor dopravy a komunálních služeb v současnosti neví, kde budou po otevření Podklášterského mostu minibusy nasazeny.

Navrhovali jsme také pořízení vozidel na alternativní pohony, především stlačený zemní plyn, jež jsou ekologičtější, ekonomičtější a také je na ně možné čerpat různé druhy dotací. V souladu s nejnovějšími trendy v MHD jsme prosazovali vybavení autobusů vnějšími vícebarevnými elektronickými transparenty či vnitřními LCD obrazovkami. Dále jsme chtěli barevné zpracování zastávkových jízdních řádů např. po vzoru Jihlavy, a využití alternativních typů jízdních řádů, které by přineslo jejich větší přehlednost.

Stísněný prostor minibusu na lince č. 10. Mnohdy vozy kapacitně nedostačují.

Výše uvedené připomínky by podle nás zkvalitnily a zatraktivnily městskou dopravu v Třebíči mnohem více, než např. USB nabíječky na mobilní telefony, které vzhledem ke krátkým jízdním dobám zdejší MHD téměř postrádají smysl. O tom, proč odbor dopravy téměř žádné naše požadavky zkvalitňující MHD v Třebíči nepřijal, můžeme pouze spekulovat. Bohužel je to pro občany Třebíče promarněná šance na dalších 8 let.

Na závěr uvádíme i informace od cestujícího, který uvádí “…Již asi měsíc zjišťuji, že deklarace města o tom, že uzavřená smlouva s Tradem na provoz městské dopravy je proto tak drahá, protože je pro cestující vyjednán přímo luxusní provoz, je spíše pouze reklamní trik pro nezasvěcenou veřejnost.” A dodává, že “…V 6:18 jsem odjížděl ze zastávky Za Rybníkem linkou 14 a přestupoval jsem na Karlově nám. na l. 4. WIFI stále není pro mobily cestujících funkční. Pouze se zobrazuje jeho existence v přehledu dostupných bodů WIFI a  tento bod se jeví tzv. připojený, ale přenos dat není dostupný.” Toto je reálný obrázek “moderní” MHD v Třebíči. A odbor dopravy na toto téma pouze mluví, ale nekoná.

 

 

 

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This