Radní minulý týden představili nový ceník MHD. Na první pohled se radují občané, kteří jezdí na předplatné kupóny. Přeci jen, ušetřit 1000 Kč za rok zní moc hezky. Na druhé straně ale zdražily jednorázové jízdenky. Pojďme si však celou situaci podrobněji rozebrat. Ve finále totiž nikdo z nás neušetří ani korunu.

Předražená MHD

Třebíč má už od roku 2017 extrémně drahý provoz MHD. Staronová koalice tehdy uzavřela s dopravcem ICOM transport velmi nevýhodnou smlouvu, na základě které město přijde za 8 let provozu o více než 160 milionů korun. K tomu je třeba ještě započítat pokutu ve výši 1,5 milionu korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže za diskriminační podmínky, které tehdejší radní včetně současného starosty Pavla Pacala do smlouvy zakomponovali.

A ještě dražší…

V roce 2023 došlo k dalšímu navýšení ceny dopravního výkonu (CDV), což je částka, kterou stojí provoz MHD na 1 km. Od roku 2017, kdy byla částka 64 Kč/km, se v roce 2023 dostáváme už na 77 Kč/km! Co si pod pojmem cena dopravního výkonu představit? Hodnota se skládá ze dvou složek – z vybraného jízdného od cestujících a kompenzace pro dopravce z městského rozpočtu, kterou je uhrazena zbývající ztráta z provozování dopravy.

Porovnání nákladů na provozování MHD dvou takřka stejných měst

Srovnání CDV z roku 2016 s ostatními městy

Kvalita MHD pokulhává

Velmi kontroverzně se ve výsledku může projevit tato změna i v samotném systému městské hromadné dopravy. Nebudou totiž peníze na opravu zastávek, budování přístřešků na zastávkách nebo výstavbu zcela nových zastávek. A co třeba počty spojů na jednotlivých linkách nebo obsluha města včetně jeho novějších částí, do kterých není zavedena síť MHD? Když se podíváme na obsluhu obchodního centra STOP-SHOP, zajištění přestupů mezi vlaky a autobusy, spojení Boroviny s nemocnicí nebo jízdní doby, které neodpovídají realitě, tak je velmi diskutabilní, zda městem zamýšlené nalákání více cestujících do autobusů pouhým snížením přinese kýžený efekt. Obzvlášť v situaci, kdy v dopravní špičce přejíždíme čtyřkou z oblasti Horka-Domky do Nových Dvorů i hodinu.

Pouze nízká cena cestující nenaláká

Podpora veřejné dopravy a obecně udržitelných druhů dopravy jako je cyklodoprava či pěší doprava je velmi důležitá a potřebná. Je ale nutné na problematiku pohlížet komplexně a nelákat cestující do veřejné dopravy pouze zlevněním jízdného bez toho, aniž by došlo ke zlepšení provozu MHD. Ať už se jedná o navýšení počtu spojů, vybudování nových zastávek nebo zpřehlednění linkového vedení. Bohužel, takto radní v Třebíči stále nepřemýšlí.

 

 

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This