Kvalitu městské hromadné dopravy neurčují pouze moderní vozidla nebo informační technologie. Důležitým parametrem je také modernizace infrastruktury, především autobusových zastávek. Ať už se jedná o přístřešky pro cestující nebo nástupiště. A právě v této oblasti má Třebíč co dohánět.

 

Nízkopodlažní autobusy nejsou vše

Ačkoliv se vedení města rádo chlubí kompletně bezbariérovým vozovým parkem, kde jsou autobusy vybaveny tzv. kneelingem a plošinou pro nájezd cestujících na vozíku, praxe bohužel není tak růžová. Nízkopodlažní vozidla jsou samozřejmě krok správným směrem, nejsou však samospasitelná. Pokud nejsou zastávky správně vybudované, výhody nízkopodlažních autobusů jsou ztraceny. Řidiči mají problém najet blízko k obrubníku nebo je mezi hranou autobusu a chodníku příliš vysoký schod.

Detail tzv. kasselského obrubníku včetně betonové vozovky vhodné pro autobusové zastávky

Wikipedie říká o tzv. kasselských obrubnících:

“Prefabrikované obrubníkové dílce jsou tvarovány tak, že zasahují i do okraje vozovky zastávky a tvoří v ní žlábek, který vede kola autobusu co nejblíže k nástupní hraně. Samotná nástupní hrana je zaoblena tak, aby odvalováním kola nedocházelo k poškozování pneumatik. Obrubník zároveň zajišťuje optimální výšku nástupiště, aby bylo co nejblíže úrovni podlahy nízkopodlažních autobusů.”

Rekonstrukce zastávek na (bez)bariérové

Proč o tom píšeme? Aktuálně probíhá rekonstrukce zastávek Dřevařské závody. Ačkoliv ještě v období před dvěma lety město u nově opravených zastávek používalo tzv. kasselské obrubníky, které jsou vyšší a umožňují bližší najetí autobusu k nástupní hraně, v tomto případě udělalo krok zpět a vrátilo se ke standardním obrubníkům. Stejná situace je také u zastávek Nemocnice nebo Poušov. Aby toho nebylo málo, u několika nově zrekonstruovaných zastávek je z technického hlediska velmi náročné pro řidiče autobusu zastavit blízko obrubníku. Zálivy pro autobusy jsou totiž nevhodně vybudované.

Zastávka Dřevařské závody během rekonstrukce

Zrekonstruovaná zastávka Dřevařské závody

Problém pro handicapované

Je nepochopitelné, proč město Třebíč upustilo od budování bezbariérových zastávek. Pro handicapované spoluobčany je tato zdánlivá drobnost důležitá každý den a zcela zbytečně jim ztěžuje pohyb po městě. Horší přístup mají také rodiče s kočárky ale také starší spoluobčané. Místo užitku ze zrekonstruované zastávek jde spíše o plýtvání veřejnými penězi.

 

Detail vhodného bezbariérového obrubníku na zastávce Hotel Atom

Jde to udělat lépe

V případě rekonstrukce a budování zastávek však není třeba vymýšlet nic nového. Stačí si pouze vzít příklad z okolních měst, kde jsou bezbariérové zastávky budovány, a také kontrolovat, zda jsou u nás úpravy prováděny správně. Věříme, že díky našim upozorněním a kritice nejen naší ale i občanů města, se radní ze současných chyb poučí a dokáží občanům, že je pro ně hromadná doprava stejně důležitá jako individuální.

 

Čtěte také:

Problémové zastávky třebíčské MHD

Návrhy na vybudování nových zastávek MHD

Přestavba zastávek v Praze

Bezbariérové zastávky v Jihlavě z dotací EU

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This