Třebíč – Třebíčští radní chtějí znát názory místních obyvatel na obchvat města, který připravuje Ředitelství silnic a dálnic. Nechají si udělat průzkum veřejného mínění. Ten bude provádět externí zpracovatel, sociolog Daniel Hanzl, v průběhu měsíce dubna.

„Průzkum bude probíhat venku, formou dotazování a vyplnění dotazníků. Nechtěli jsme, aby tazatelé obtěžovali Třebíčany v pohodlí jejich domovů. V dubnu už bude tepleji, takže lidé při několikaminutovém rozhovoru s tazatelem nebudou mrznout, jako by tomu bylo koncem února,“ uvedl starosta města Pavel Janata.

Obchvat je v Třebíči velmi diskutovaným tématem. Plánovaná trasa obchvatu vede Borovinou, Koželužskou ulicí a pak po hraně Terovského údolí k poliklinice Vltavínská na Spojovací ulici.

„Prosíme Třebíčany, když budete osloveni tazatelem pro průzkum veřejného mínění, týkající se obchvatu města, věnujte mu pár minut svého času. Jedná se o nejvýznamnější dopravní stavbu v Třebíči za posledních 30 let, a ačkoli je zřejmé, že nikdy nebude spokojeno sto procent obyvatel, rádi bychom eliminovali negativní dopady státem připravované stavby,“ doplnil starosta.

Nezávislý zpracovatel celý průzkum po skončení sběru dat vyhodnotí. „Výsledky průzkumu budeme mít v průběhu května. Naším cílem je zjistit názory Třebíčanů na obchvat, zjistit možné neuralgické body a těm se následně při přípravě stavby věnovat, v součinnosti s investorem stavby. Ať už ve formě dílčích opatření na trase, nebo při besedách s občany,“ popsal hlavní cíle průzkumu Pavel Janata.

Sociolog Daniel Hanzl

Pracuje jako učitel na VŠPJ v Jihlavě, pro obce, města a komerční sféru provádí sociologické průzkumy, průzkumy veřejného mínění a názorů obyvatel, analýzy a studie. Má za sebou několik desítek takových průzkumů, věnuje se také publikační činnosti, vyšlo mu již několik publikací.

 

Související příspěvky

Obchvat Třebíče: vznikla současná varianta průchvatu kvůli pozemkům podnikatele Horkého?

Obchvat Třebíče: vznikla současná varianta průchvatu kvůli pozemkům podnikatele Horkého?

Současná podoba průchvatu byla schválená zastupitelstvem města Třebíče v roce 2004. Byl změněn územní plán, trasa vedoucí kolem Zámečku byla vyřazena a definitivně schválena současná trasa, vedoucí ulicí Koželužskou a dále přes Libušino a Terovské údolí. Právě v té době podnikatel Richard Horký kupoval zhruba 20 hektarů pozemků ležících v trase vedoucí kolem Zámečku. Tyto pozemky byly následnou změnou územního plánu, která je dodnes platná, určeny k výstavbě rodinných a bytových domů. Je zřejmé, že obchvat vedený středem těchto pozemků by je podstatně znehodnotil…

Jaroslava Herzánová: vyjádření k Akčnímu plánu zlepšování kvality ovzduší v Třebíči

Jaroslava Herzánová: vyjádření k Akčnímu plánu zlepšování kvality ovzduší v Třebíči

Město Třebíč opět předvedlo co „umí“. V pátek 24. srpna ve 13 hodin, koncem prázdnin, uspořádalo projednávání „Akčního plánu zlepšování kvality ovzduší“ s veřejností. Tedy – veřejné projednávání: o akci se v podstatě nikdo neměl šanci předem dozvědět. Paní Herzánová, jak píše ve svém článku, to zjistila náhodou dvě hodiny před začátkem, a přišla tam spolu se svým manželem, bývalým městským architektem Borkem Herzánem. Společně s nimi se akce zúčastnili Blanka Kutinová a Zdeněk Charvát z naší kandidátky, kteří mají k dané problematice blízko. A to bylo vše – 4 zástupci veřejnosti, pokud započítáme 2 novináře, tak celkem 6. No a z radnice? 3 úředníci, z toho jedna zapisovatelka. Kde byli zodpovědní politici? Starosta, místostarostové, radní? Už doma, protože byl pátek, a bylo po pracovní době? Nebo je to vůbec nezajímá, ostatně jako spousta jiných věcí? Je správné, aby úředníci odváděli práci za politiky?

Obchvat Třebíče – průchvat rozdělí Borovinu 11 m vysokou protihlukovou zdí

Obchvat Třebíče – průchvat rozdělí Borovinu 11 m vysokou protihlukovou zdí

Podle dokumentace k průchvatu zpracované ŘSD by současné napojení ulice Řípovské na Koželužskou mělo být zrušeno a tím pádem by zaniklo propojení „staré“ a „nové“ Boroviny. Křižovatka Řípovské a Spojenců by měla být přestavěna, a ve směru k průchvatu by u ní měla vyrůst 11 metrů vysoká protihluková stěna. O tom však radní raději nemluví, neboť tyto objekty zcela chybí i v nedávno zveřejněné “vizualizaci”. Ta je navíc zcela neprůkazná, neboť jsou to pouze další “čáry” na mapě….

Obchvat Třebíče – skládka „BOPO – Řípovská zmola“ by mohla ohrozit stavbu průchvatu

Obchvat Třebíče – skládka „BOPO – Řípovská zmola“ by mohla ohrozit stavbu průchvatu

Středem skládky, na kterou ukládaly průmyslové odpady v podstatě všechny třebíčské podniky především v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století, by měla být vedena nová připojovací komunikace k ulici Pražské. V tom případě by však skládka musela být znovu sanována, nebo zlikvidována, což by bylo nepochybně časově i finančně náročné, a mohlo by to výrazně zpozdit stavbu průchvatu. U velkého obchvatu, který by byl v podstatě veden po polích, nic takového nehrozí, takže by jeho stavba mohla probíhat mnohem rychleji…

Obchvat Třebíče: na změny je pozdě, prohlašovalo už v roce 2004 vedení města

Obchvat Třebíče: na změny je pozdě, prohlašovalo už v roce 2004 vedení města

Hlavním argumentem pro průchvat, který dnes nejčastěji používají představitelé třebíčské radnice, je ten, že už je na jakékoliv změny pozdě. Tedy naprosto stejný argument, který používali radní už v roce 2004, když schvalovali současnou trasu namísto trasy kolem Zámečku, která byla v územním plánu od roku 1998. A za 14 let se v podstatě nestalo nic. „Nová trasa (= průchvat) bude o 300 metrů kratší!“ „O těch variantách nic nevím a nezajímá mne to“ – to jsou další perly padající z úst tehdejších představitelů města v rozhovorech s členy občanského sdružení „Chytrému napověz“, které v té době organizovalo petici za záchranu Libušina údolí…

Obchvat Třebíče – součástí průchvatu by měl být nejvyšší tunel v Evropě

Obchvat Třebíče – součástí průchvatu by měl být nejvyšší tunel v Evropě

Součástí průchvatu by měl být jeden z “technických divů Evropy”. Ano, řeč je o více jak 9 metrů vysokém tunelu v Borovině, jehož plánovaná výška téměř dvojnásobně převyšuje standardní dálniční tunely po celé Evropě. Tunel by se měl budovat v prostoru dvou skládek, z nichž na jedné je toxický odpad ze všech třebíčských továren z doby, kdy ještě fungovaly. Obě skládky by bylo nutné zlikvidovat, což by bylo náročné nejenom finančně, ale též časově. A pokud si vzpomeneme na stavby či rekonstrukce třebíčských mostů, tak by zpoždění mohlo být velmi výrazné. Při stavbě velkého, skutečného obchvatu Třebíče žádná taková nebezpečí nehrozí, takže by jeho výstavba mohla probíhat výrazně rychleji.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This