Za minulého režimu existovala ve volbách „Jednotná kandidátka Národní fronty“. Byli na ni zástupci všech v té době existujících stran a některých společenských organizací, s dominancí Komunistické strany Československa. Žádné jiné kandidátky nebyly, a „zvoleni“ zástupci lidu potom realizovali vůli KSČ. U nás v Třebíči to máme opakovaně takto: v komunálních volbách sice kandiduje více subjektů, ale následně se většina z nich spojí, a jednotně realizují vůli některých vlivných podnikatelů.

Našimi hlavními tématy v letošních komunálních volbách bylo spokojené bydlení, obchvat Třebíče a transparentní radnice.  Tedy stejná témata, která jsme prosazovali už v minulém volebním období z opozičních lavic. Chtěli jsme, aby ze strany radnice zaznívalo méně narcistické sebechvály, aby ubylo různých machinací a nedotažených či nedomyšlených projektů, a aby na chod radnice neměli tak velký vliv někteří zákulisní hráči. Chtěli jsme skutečný, velký obchvat města, větší spolupráci a komunikaci s občanským sektorem, otevřenost a rovnocenný přístup.

“Jsme občané Třebíče, kteří jsou na své město hrdí a chtějí, aby bylo krásné a prosperující. Chceme, aby na radnici byly osobnosti, kterým na Třebíči záleží a chtějí pro ni pracovat. Považujeme za důležité spoluobčanům naslouchat a diskutovat s nimi ve snaze nalézt nejlepší řešení. Usilujeme o průhledné hospodaření města a odmítáme jeho řízení loutkami v rukou vlivných podnikatelů.”

Třebíč Občanům!

Voliči náš program ocenili, ve volbách jsme zvítězili. Získali jsme 5 zastupitelských mandátů, a náš lídr Jaromír Barák pak nejvíce preferenčních hlasů ze všech kandidátů.

První gratulanti a dohoda o spolupráci

Hned po sečtení voličských hlasů v sobotu večer nám jako vítězi voleb přišli gratulovat zástupci volební strany „Společně otevřeme Třebíč“, koalice Pirátů a TOP 09. Shodli jsme se na tom, že náš volební program je velmi podobný, a že si dokážeme představit budoucí spolupráci ve vedení města. Též jsme se shodli na tom, že si budoucí spolupráci dokážeme představit se všemi zvolenými subjekty, s výjimkou zastupitelů zvolených na kandidátkách KSČM a sdružení „Pro Třebíč“.  

S KSČM jsme nechtěli spolupracovat z principiálních důvodů, s „Pro Třebíč“ pak kvůli jejich lídrovi Pavlovi Pacalovi, který je pro oba naše subjekty hlavním představitelem klientelismu panujícímu na radnici. On byl tím, kdo připravoval tzv. „gentlemanskou dohodu“ s firmou ICOM a následné výběrové řízení na provozovatele třebíčské MHD, kterého se kvůli diskriminačním podmínkám zúčastnila jediná firma s nabízenou cenou o 50 % větší než ve srovnatelných městech, a Třebíč tak přišla o 160 milionů Kč.  Stejně tak vyjednával o vzniku průmyslové zóny na severu města, a výsledkem dohod byl prodej pozemků v této zóně podnikateli Richardovi Horkému se slevou téměř 7 mil. Kč.

Povolební vyjednávání

V neděli dopoledne pak Jaromír Barák oslovil s nabídkou na jednání o budoucím uspořádání na třebíčské radnici a možné spolupráci ostatní volební strany. Jedinou stranou, která ústy svého lídra Pavla Janaty jednat odmítla, byla KDU-ČSL. Ostatní jednání připustili s tím, že se zpětně ozvou ohledně dohody konkrétního termínu jednání.

Takto se veřejně vyjádřila Martina Bártová, lídryně společné kandidátky ODS a TnT

Takto se veřejně vyjádřila Martina Bártová, lídryně společné kandidátky ODS a TnT

Se zástupci za ANO jsme se setkali hned v neděli odpoledne. Vyjasnili jsme si svoje pozice a některé body programů obou stran. Na většině důležitých věcí jsme se shodli s tím, že ANO avizovalo i jednání s ostatními stranami, a že podle jejich výsledku se nám ozvou. V pondělí jsme pak měli jednání s lídrem kandidátky „Třebíč můj domov“ Janem Burdou, který po krátké době z jednání odešel kvůli neshodě v některých programových bodech, především ohledně variant obchvatu města.

Zástupci ostatních volebních stran, jmenovitě Břehů, ČSSD a „ODS a TnT- Společně za Třebíč!“ se už vůbec neozvali. Lídryně posledně jmenované kandidátky Martina Bártová dokonce veřejně lhala, že jsme jim jednání vůbec nenabídli – viz kopie diskuse z Facebooku.

Ve čtvrtek dopoledne pak lídr kandidátky ANO Miloš Hrůza zavolal Jaromíru Barákovi, že se předchozí večer dohodli se zástupci dalších šesti stran na sestavení široké koalice.

Co vede zástupce některých volebních stran k jejich arogantnímu jednání se můžeme pouze dohadovat.  Pouze Pavel Janata se pokoušel hledat konkrétní důvody – například ten, že si nedokáže představit spolupráci s někým, kdo ho celé předchozí období kritizoval. Tím víceméně říká, že odmítá jakoukoliv sebereflexi, a míní na radnici pokračovat ve vyjetých kolejích.

Pravé důvody však můžeme hledat někde jinde. Jedním ze zastupitelů zvolených za KDU-ČSL je Josef Klíma, který již po mnoho let provozuje veřejné osvětlení a semafory v Třebíči bez výběrového řízení a dostává od radnice ročně miliony korun. Též je blízkým spolupracovníkem podnikatele Horkého, kterého často v zastupitelstvu plamenně obhajuje.

Neochota zamyslet se sebekriticky nad stávající praxí radnice a vůle pokračovat ve „vyjetých kolejích“ může být důvodem chování i u ostatních stran, které měly zastoupení ve vedení města v uplynulém volebním období.

Jen chodím na třebíčskou radnici s nápady, je na jejich představitelích, zda je uskuteční“, údajně říká s oblibou Richard Horký. Též prohlašuje, že měl dobré vztahy vždy se všemi politickými reprezentacemi Třebíče, jak napsala ve svém článku „Vlivní lidé na Vysočině“ v prosinci 2015 MF DNES.

Velký zájem na tom, aby pokračovalo stávající vedení radnice i v dalším volebním období, má nepochybně i podnikatel Horký. Stejně jako při volbách před čtyřmi lety se i tentokrát zapojil do volební kampaně, když uveřejnil několik obsáhlých článků, ve kterých obhajoval kroky stávajícího vedení, a vymezoval se proti našemu lídrovi Jaromírovi Barákovi. Signifikantní je pak článek Milana Krčmáře, který je zaměstnancem Richarda Horkého, s názvem „Komunálky vyhráli barákovci, koaliční potenciál ale mají nulový“, který byl uveřejněn hned v sobotu 6. října. Citace z tohoto článku byly pak hojně používány obhájci stávajícího vedení radnice v různých diskusních fórech.

Bylo by možné sestavit “koalici pro změnu”?

Voliči v Třebíči se vyslovili pro změnu. Svědčí o tom nejenom naše vítězství, ale i zisk ANO, které bylo v minulém volebním období v opozici, dva zastupitelské mandáty Pirátů  a volba dvou zástupců ODS ze společné kandidátky s TnT, když jeden z nich se posunul na volitelné místo před Martina Svobodu, lídra TnT, který byl členem předchozího zastupitelstva a podporoval vedení radnice.

Vyjmenované strany, tedy ty, které nebyly přímo součástí minulé koalice, mají společně s námi v zastupitelstvu 13 mandátů. Pokud by se k nám přidali zástupci jedné z menších stran se dvěma zastupiteli, např. Břehy, které kdysi odmítaly průchvat a požadovaly změnu územního plánu, bylo by možné vytvořit funkční koalici a výrazně změnit radniční politiku tak, aby vedení radnice pracovalo ve prospěch občanů. S výjimkou nás a Pirátů však tyto strany změnu odmítly a staly se součástí velké koalice se sedmi subjekty a osmnácti zastupiteli.

Budeme tedy i v tomto volebním období v opozici. Ale budeme výrazně silnější, společně s Piráty bude mít opozice sedm zastupitelů. Budeme i nadále důslednou opozicí a budeme ukazovat na všechny nepravosti, které na radnici bude staronové vedení města provádět.

 

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This