„Kdo chce koaličního psa bít, opoziční hůl si najde“, napsal mimo jiné starosta Pavel Janata v posledním čísle Třebíčského zpravodaje k mému článku komentujícímu cenu, za kterou společnost TRADO – MAD provozuje MHD v Třebíči. Starosta dále mne a sdružení Třebíč Občanům! obviňuje, že „porovnáváme jablka s hruškami, tedy cenu dopravního výkonu s úhradou radnice po odečtu tržeb“. V komentáři k článku poté město prohlašuje, že cena za km je v Třebíči 48,74 Kč. Ve skutečnosti je to ale právě naopak.

Cena dopravního výkonu (CDV) je částka, kterou za každý ujetý kilometr dostává dopravce. Částečně ji tvoří jízdné vybrané od cestujících a částečně ji doplácí město ze svého rozpočtu, V Třebíči je dle nové smlouvy od 1. ledna 2017 skutečně CDV ve výši 64,34 Kč/km. V České Lípě, se kterou jsem Třebíč v minulém článku porovnával, byla v loňském roce CDV 41,64 Kč/km. Tato cena platí prozatím i v roce 2017. To je v porovnání s Třebíčí rozdíl 22,70 Kč/km. Při nájezdu cca 900 000 km za rok je rozdíl plateb mezi oběma městy více než 20 000 000 Kč!

CDV je jediný objektivně porovnatelný údaj mezi různými městy. Argumentace celkovými částkami, nebo pouze úhradou radnice, jak se o to demagogicky v minulém článku pokoušelo vedení města, je zcestná. Do celkových částek se promítají veškeré ujeté kilometry (v České Lípě je jejich počet cca o 20% vyšší než v Třebíči), k úhradě radnice pak výše jízdného placeného cestujícími. Pokud bychom použili částku 48,74 Kč/km uváděnou odborem dopravy jako výši placenou městem Třebíčí, pak třebíčští cestující zaplatí za každý kilometr 15,60 Kč. Ovšem v České Lípě platilo loni město za km 31,11 Kč a cestující dopláceli 10,53 Kč.

Na přiloženém grafu můžete vidět ceny z měst, které mají stejně jako Třebíč nové smlouvy také od ledna letošního roku. Pro srovnání uvádíme CDV za kilometr i v dalších městech s různými dopravci, ze kterých máme pouze starší údaje, ale dá se předpokládat, že se aktuální částka příliš neliší: Tábor 47,- Kč, Cheb 40,03 Kč, Turnov 38,06 Kč, Písek 35,24 Kč a Příbram 35,00 Kč. Dopravce ICOM transport, jež zajišťuje MHD v Třebíči, provozuje veřejnou dopravu také v Pelhřimově. Zde byla v roce 2014 cena 38,69 Kč. Proč máme my všichni platit stejné firmě o tolik navíc za každý ujetý kilometr?

Důležité je však podotknout, že nové technologie a potenciální navýšení mezd řidičů rozhodně nezpůsobilo takto obrovský rozdíl doplatku za MHD mezi Třebíči a ostatními městy, jak prezentuje odbor dopravy. I kdyby např. v České Lípě navýšili mzdy řidičů o údajných 8 mil. Kč na rok, o kterých spekuluje třebíčská radnice, tak se českolipská CDV zvýší na 48,75 Kč/km. To by ovšem znamenalo, že řidičům vzroste plat o stěží uvěřitelných 64%, ale třebíčská CDV bude i tak stále o 15,59 Kč vyšší.

Za zbytečně utracených 20 milionů korun bychom mohli mít jen za jediný rok čtyři nové autobusy, modernější informační technologie nebo více spojů např. k nemocnici, dopravnímu terminálu či obchodnímu centru. Kvůli špatné práci radních však na všechna tato pozitiva můžeme zapomenout.

Skutečně této problematice na radnici nikdo nerozumí, nebo všichni úmyslně občanům Třebíče lžou?

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This