Aktuality
Měla by se Třebíč ještě víc zadlužit a rekonstruovat kulturák v Borovině?
Z mnohamilionových částek, které kolem kulturáku v Borovině poletují, není nijak nadšena třebíčská opozice. „Rozumím nostalgii Boroviňáků nebo starších obyvatel Třebíče, kteří vzpomínají na to, jak tam trávili mládí. Vím, že myšlenku obnovit kulturní dům podporují. Ale ty peníze jsou opravdu hrozné,“ zamyslel se opoziční lídr Jaromír Barák. „Navíc si myslím, že v Třebíči máme sály, které nejsou využité. Mám na mysli třeba Národní dům nebo Fórum. Oba tyto domy by potřebovaly rekonstrukci a město by mělo pracovat na jejich větším využití. Ty by měly být pro potřeby Třebíče dostatečné,“ poznamenal Barák.
Ředitelé firmy Geosan Group, která opravuje třebíčský zimní stadion, jsou obvinění v korupční kauze Motol
Starosta Pavel Pacal (Starostové a nezávislí • STAN) za Město Třebíč a Luděk Kostka, generální ředitel a spolumajitel Geosan Group a Ivan Havel, obchodní ředitel této firmy, spolupodepsali společně se zástupci společnosti PKS stavby smlouvu o dílo na provedení stavby „Revitalizace zimního stadionu v Třebíči“. Nyní pánové Kostka a Havel figurují mezi 18 obviněnými v korupční kauze Motol. S ředitelem Fakultní nemocnice Motol Ludvíkem a jeho náměstkem Budinským dojednávali poskytnutí úplatku ve výši 10 milionů Kč. Jak uvádí server https://www.odkryto.cz: „…k předání úplatku podle policie nedošlo, protože jeho výše měla být údajně později přidána do celkové ceny zakázky“, pravděpodobně navýšené formou víceprací.
Jak je všeobecně známo, zakázky zadávané třebíčskou radnicí se o vícepráce navyšují téměř pravidelně. Například u probíhající revitalizace Polanky došlo k navýšení ceny o téměř 20 milionů Kč. U revitalizace zimního stadionu je prozatím podepsán pouze jeden dodatek, který kupodivu celkovou cenu snižuje o 690 tis. Kč. Tato úspora ovšem vznikla tak, že město poskytne veřejné plochy zdarma (původně 182 tis. Kč), uživatel stadionu si demontuje část zařízení sám (150 tis. Kč), nebudou zpevňovány základy za 735 tis. Kč a nebude překládán vodovodní řád za 1 217 tis. Kč. Z vyčíslených víceprací v dodatku smlouvy si dodavatelé účtují nejvíce za vícepráce spočívající ve změnách při výkopových pracích ( 656 tis. Kč) a za změnu barevnosti střešních plechů dle požadavku generálního projektanta a objednatele (Města Třebíč) téměř 950 tis. Kč.
Pálení komunálního odpadu v Třebíči je o krok blíž
Velice kontroverzní projekt spalovny komunálního odpadu firmy TTS energo v Třebíči získal souhlasné stanovisko Krajského úřadu v Jihlavě. Namísto toho, aby Město Třebíč hledalo efektivní cesty k lepšímu třídění odpadu a odvozu toho nevyužitelného do jedné z mnoha velkých spaloven, elektráren nebo cementáren, které mají potřebné kvalitní technologické vybavení, podporuje projekt, který s velkou pravděpodobností bude velmi neefektivní – náklady na spalování odpadu budou platit občané – a bude poškozovat životní prostředí ve městě. Ovšem nadšení starosty Pacala pro spalovnu nezná mezí: „…ten odpad, který si tady my vytvoříme, si my sami tady spálíme, a ještě se tím zahřejeme.“ Co na jeho názor říkáte?
Výběrové řízení na Polanku a další vícepráce
Letos by měla být dokončená revitalizace Polanky a Město Třebíč hledá nájemce. Dlouhá léta provozovala areál firma Yashica, která současně provozuje aquapark Laguna. „Věřím, že třebíčští radní konečně dostanou rozum a z výběrového řízení na Polanku Yashicu vyloučí. Bylo absurdní a v neprospěch třebíčských občanů, že v minulosti provozovala tato firma oba areály, které byly v letních měsících v přímé konkurenci, což mělo negativní vliv na otvírací dobu a kvalitu služeb na Polance. A poté, co bude v tomto areálu v bazénech konečně ohřívaná voda, tak bude konflikt zájmů Yashicy ještě mnohem větší“, říká náš zastupitel Jaromír Barák. Revitalizace Polanky by měla být dokončena v takovém termínu, aby ji bylo možné nejpozději od 1. června letošního roku provozovat. A jak je v Třebíči obvyklé, cena za revitalizaci opět narostla o vícepráce, které celkem přesáhly původně vysoutěženou cenu 162 mil Kč o dalších 20 milionů.
Miloš Hrůza na dvou židlích: plat vyšší jak ministr!
ANO bude líp! se dozvídáme všude možně od momentálně nejsilnějšího politického uskupení v Česku. Pro některé politiky tohoto hnutí to platí mírou vrchovatou už nyní. Příkladem je Miloš Hrůza, 1. místostarosta Města Třebíče a zároveň uvolněný radní Kraje Vysočina. Ten, přetékající sebevědomím a arogancí, na včerejším jednání třebíčského zastupitelstva prohlásil, že bez problémů zvládne vykonávat obě funkce (rozumějte dva plné úvazky) naplno. Jaromír Barák oponoval, že jedinou kvalifikací pana Hrůzy je to, že v pravý čas vstoupil do toho “správného” hnutí. Aleš Novák nazval chování pana Hrůzy papalášstvím a vypočetl, že díky dvěma platům (89 695 Kč jako místostarosta + 126 874 Kč uvolněný radní = 216 569 Kč) bude mít vyšší plat než ministr české vlády (195 300 Kč).
Průchvat Třebíčí – vyvlastnit, zbourat, znehodnotit desítky nemovitostí?
U výpadovky z Třebíče na Brno se v pondělí 7. října 2024 objevily dva nové billboardy. Vyvěsil je tam pan Josef Kafka, jeden z desítek soukromých vlastníků nemovitostí, které mají být vyvlastněny, demolovány nebo výrazně znehodnoceny stavbou průchvatu Třebíčí. Účastní se všech úředních řízení, podává námitky a připomínky, jezdí na jednání na Kraj Vysočina, Ředitelství silnic a dálnic – ŘSD a Ministerstvo dopravy, kde se pokouší domlouvat alespoň částečné změny projektu tak, aby negativní zásahy do jeho majetku byly minimalizovány. Na rozdíl od některých jiných vlastníků nemovitostí, kterým bylo vyhověno, pan Kafka žádné úpravy projektu nedosáhl, i když jsou jeho návrhy podle vyjádření odborníků realizovatelné. Ideálním řešením nejenom pro pana Kafku, ale i pro ostatní vlastníky dotčených nemovitostí, je velký, skutečný Obchvat Třebíče.
Obchvat Třebíče – rozhovor s předsedou Dětí Země Miroslavem Patrikem
Miroslav Patrik, předseda Dětí Země, při příležitosti 35 výročí vzniku této organizace poskytl obsáhlý rozhovor televiznímu pořadu Věděli jste… Vedle mnoha jiných témat se věnoval i plánovanému průchvatu Třebíčí.
Děti Země & Obchvat Třebíče: U soudu jsme vyhráli!
Ministr dopravy Martin Kupka ( ODS – Občanská demokratická strana) při vládní návštěvě v Třebíči v pondělí 25. března prohlásil, že “věří ve správnost zvolené trasy” průchvatu a že “není možné její vedení zpochybňovat”. Starosta Pavel Pacal ( Starostové a nezávislí • STAN) zase v posledním čísle Třebíčského zpravodaje v článku, ve kterém též lživě napadá našeho zastupitele Jaromíra Baráka, napsal, že „nyní už nic nebrání výstavbě“ průchvatu. Pokud budeme věřit tomu, že oba pánové nechtějí úmyslně klamat veřejnost, pak se svými prohlášeními sami usvědčují z hrubé neznalosti zákonů a úředních postupů.
Spalovna v Třebíči – vzor připomínek k odeslání na Kraj Vysočina
Pondělí 13. května 2024 je poslední den, kdy je možno poslat připomínky Krajskému úřadu Vysočina v souvislosti se záměrem výstavby spalovny komunálních odpadů (ZEVO) na Rafaelově ulici. Je to jediný způsob, jak je možné tu stavbu ovlivnit, a pokud bude postavena, tak jak TTS energo a Město Třebíč přinutit, aby dbali maximálně na dodržování ochrany životního prostředí. Níže najdete vzor připomínek, které je možné po doplnění osobních údajů a podepsání (případně jiných úpravách či doplněních) zaslat na Kraj Vysočina poštou, nebo osobní datovou schránkou. Podstatný je v tom vzoru závěr – požadavek na zpracování velké EIA. Pokud ta bude vyhlášena, tak součástí toho procesu je veřejné projednání, kde bude možno dále vznášet námitky a připomínky, stejně jako v dalších úředních řízeních.
Nejhorší vzduch na Vysočině dýchají lidé v Třebíči
Třebíč má nejhorší vzduch ze všech okresních měst na Vysočině. Vyplývá to ze studie, kterou si nechal vypracovat Kraj Vysočina V ovzduší Třebíče se nacházejí benzopyreny, polétavé částice nebo prach. Městu neprospívá, že leží v údolí s častým vznikem inverzí. Na kvalitě ovzduší se výrazně podepisuje i průtah městem s hustou dopravou. Pokud bude postaven průchvat, ve velmi špatně odvětrávaném údolí v Borovině bude situace ještě horší. Řešením je samozřejmě velký obchvat, který odvede dopravu za hranice města.
Spalovna komunálního odpadu v Třebíči – na co se ptát?
Město Třebíč o plánované výstavbě spalovny komunálních odpadů firmou TTS energo na Rafaelově ulici v Třebíči mlčí. V článku si můžete přečíst často kladené otázky a odpovědi, týkajících se negativních vlivů spalování odpadů na životní prostředí a zdraví obyvatel, ceny za spalování odpadu a jimi vyrobeného tepla, a otázky spojené s možnými haváriemi spaloven.
Spalovny odpadů a životní prostředí
V souvislosti s plánovanou výstavbou spalovny komunálních odpadů firmou TTS energo na Rafaelově ulici v Třebíči, výrazně podporovanou Městem Třebíč a starostou Pacalem, jsme už uveřejnili několik článků upozorňujících na poškozování životního prostředí provozem těchto zařízení. Z odkazu uvedeného v článku si můžete stáhnout velmi kvalitní studii zpracovanou organizací Arnika v roce 2023, pokrývající téma spalování odpadů z různých úhlů pohledu, od emisí toxických látek ze spaloven a jejich vlivu na přírodu a lidské zdraví, přes ekonomiku stavby spaloven, až po vhodné alternativy v nakládání s odpady.