Od 1. dubna začne platit nový systém parkování v deseti lokalitách v Třebíči. Spočívá v zákazu parkování nákladních vozidel na sídlištích. Na první pohled krok správným směrem, po podrobnějším prozkoumání však vyplouvají na povrch nedostatky, které negativně ovlivní celou řadu občanů.

Nevhodné dopravní značení

V oblastech, které budou zahrnuty do nového opatření, bude umístěna dopravní značka, která zakazuje stání nákladních aut. Do těchto kategorií přitom spadají také auta, která mnoho občanů využívá i jako osobní vozidlo. Jedná se např. o Citroen Berlingo, Fiat Doblo, Renault Kango, Škoda Felicie ve formě „pick up“ nebo Škoda Octavie s mřížkou mezi zadními sedadly a zavazadlovým prostorem.

Kam se zakázanými auty?

Podle dopravních předpisů by měla policie výše zmíněná vozidla z lokalit vykázat. Ale kam? Reálně totiž v Třebíči neexistuje příliš alternativ, kde by živnostníci a drobní podnikatelé mohli svoje vozidla odstavovat. Když se náš zastupitel a člen dopravní komise Aleš Novák dotazoval, jak mají dotčení občané tento problém řešit, vedení města odpovědělo, že si mají poradit, nebýt pohodlní a odstavovat vozidla na soukromých pozemcích. Na jakých, to už však nikdo z nich neuvedl. O náhradních plochách přitom město ani neuvažuje.

Veřejná vyhláška – zóny parkování

Existuje alternativa?

Nové zóny je možné označit např. dopravními značkami, které omezují maximální tonáž vozidla. Tím by bylo zajištěno, že nebude docházet k absurdním situacím, kdy jedna octavie zde parkovat smí a druhá (lišící se třeba jen mřížkou v interiéru) nikoliv. Toto řešení podpořil i náš zastupitel Aleš Novák v rámci dopravní komise. Reakce radních však nepřišla a návrh zůstal v původní, nyní již realizované verzi.

Zakázat a ruce pryč

Je velmi jednoduché využívat restrikce. Ale je potřeba také uvažovat nad tím, zda reálně dojde ke zlepší. Pokud vedení města pracuje s dojmy jako „pohodlnost občanů“, což na semináři zmínil třeba starosta Pavel Pacal, ačkoliv toto tvrzení neměl nijak podložené, těžko jej lze brát relevantně. Ve skutečnosti mohou problémy s parkováním vznikat z úplně jiných důvodů, především kvůli nedostatečné kapacitě. A zde radní řešení nenabízí. Přitom třeba v Havlíčkově Brodě město pro nákladní vozidla plochy vyčlenilo.

Omezovat, nebo neomezovat

Velká nákladní auta nebo dodávky by na sídlištích skutečně parkovat neměly. Způsob, jaký zvolila koalice, ale přinese mnoha dalším občanům problémy. Přitom se tomu dalo předejít a stačilo by k tomu pouze upravit dopravní značení tak, aby oficiálně nákladní auta, která občané využívají jako osobní a žádné jiné nemají, mohla i nadále parkovat tam, kde dosud.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This