Třebíčské semafory jsou jedním z důvodů špatné průjezdnosti centra města, obzvlášť průtahu. Problematické je především jejich seřízení a vzájemná koordinace, která mnohdy nefunguje. Špatnou průjezdnost na průtahu pak ještě umocňuje situace s jízdními pruhy.

Doprava je zbytečně zpomalována v úseku od Pasáže k sídlu Policie ČR, kde se dva pruhy v přímém směru sbíhají do jednoho a levý je nahrazen odbočovacím pruhem do ulice Sirotčí, jehož využití je minimální. Místo toho mohly zůstat auta už od Stařečky ve dvou pruzích bez problematického přejíždění – v jednom pruhu směrem na Brno a v druhém směrem na Jaroměřice nad Rokytnou. Samostatnou kapitolou je pak chybějící odbočovací pruh u kostela směrem k zimnímu stadionu, který mohl výrazně ulevit dopravě ve směru od Brna do centra. Podrobně je problematika popsána v tomto článku.

 

Bráfova třída – nevhodně řešené jízdní pruhy

Křižovatka Hrotovická x Spojovací – i tady by byl vhodnější kruhový objezd

 

Vraťme se ale k samotným semaforům. Radnici se do úprav tzv. signálních plánů, tedy úprav řízení semaforů, příliš nechce nebo úpravy přichází pozdě. V našem městě se navíc v posledních letech počet světelných křižovatek výrazně zvýšil. A je minimálně diskutabilní, zda jsou tím vhodným řešením. Např. křižovatky na ulici Hrotovická (s ulicemi Kosmákova a Spojovací) by bylo vhodnější řešit kruhovými objezdy. Doprava se v těchto místech zcela zastavuje a zbytečně vznikají kolony. Bez podrobnější srovnávací studie pak město protlačilo i vybudování semaforů na ulici 9. května, kde mohl být kruhový objezd nebo jiná stavební úprava. A to i přesto, že Policie ČR varovala před výrazným zhoršením průjezdnosti této křižovatky a na ulici Račerovická bude zrušen přechod pro chodce, o čemž jsme psali v tomto článku. V následujících letech pak chce město vybudovat další světelné křižovatky. Třebíčští radní tak vytvořili, vytváří a plánují vytvářet další a další „dopravní špunty“, které komplikují pohyb po Třebíči.

Zarážející je však i provozní doba semaforů. Na nejfrekventovanější silnici v Třebíči – na průtahu – jsou semafory vypínány už v 18:30, přitom na křižovatce Hrotovická x Kosmákova jsou v provozu každý den od 5:30 do 21:00. Přitom po 19. hodině je to spíše kontraproduktivní.

 

Snímání počtu vozidel pomocí indukčních smyček

Ultrazvukové senzory nad vozovkou

 

Co s tím? Semafory na průtahu městem je potřeba seřídit a vytvořit tzv. zelenou vlnu, která zamezí zbytečnému popojíždění v centru, což je nepříjemné pro řidiče a cestující v autobusech. S tím souvisí též zvýšené hodnoty hluku, prašnosti a emisí. Zajistíme moderní a dynamické řízení semaforů, které budou reagovat nejen na počty vozidel přijíždějících z jednotlivých směrů, ale také na autobusy MHD nebo složky IZS. Podrobněji je princip „chytrých“ semaforů popsán např. v tomto článku.

 

 

Související příspěvky

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This