Na podzim loňského roku vybudovalo vedení města na křižovatce Hrotovická x Kosmákova nové semafory. Celou investici za více než 6 milionů korun však provází velké množství otazníků. Proto jsem ve spolupráci s mými kolegy z Třebíč Občanům! připravil na lednové zasedání zastupitelstva speciální bod k projednání. V průběhu celé veřejné zakázky figuruje především jedno jméno koaličního zastupitele za KDU-ČSL, jméno Josefa Klímy. O čem jsem především hovořil?

Diskuze k tématu od času 2:32:50

Diskriminační podmínky v zadávací dokumentaci

Vedení města zadalo firmě Elektro – Ing. Klíma koaličního zastupitele vypracovat podklady pro vypsání veřejné zakázky. Ta do zadávací dokumentace zanesla diskriminační podmínky, které požadovaly jednoho konkrétního výrobce technologie do semaforu. Správně by však mělo město pouze určit, jaké funkce musí semafory vykonávat a nechat firmy, aby požadavky splnily. Přesto však radní takto nastavené podmínky schválili. A důvod se ukázal velmi brzy.

Vyřazení uchazečů a zrušení soutěže

Při vypsání veřejné zakázky vedení města oslovilo k realizaci tři firmy, z nichž jedna se jmenuje 3K Realizace. „Shodou okolností“ se jednalo o další firmu koaličního zastupitele za KDU-ČSL Josefa Klímy, která působí v elektrotechnice. Že by zastírací manévr sloužící k průzkumu konkurence? Možná. Rada města totiž původní dva uchazeče ze soutěže vyloučila, výběrové řízení zrušila a o den později vyhlásila opakované výběrové řízení. Konkurenční společnost město vyřadilo, protože nebyla schopna dodat technologie od konkrétního výrobce. Firma AŽD Praha pak k soutěži uvedla, že podmínky považovala za diskriminační.

Materiály do zastupitelstva

Zrušená zakázka
a zadávací dokumentace

Vítězství koaličního zastupitele Josefa Klímy

Do opakovaného výběrového řízení už se nepřihlásila firma 3K Realizace, ale rovnou Elektro – Ing. Klíma a veřejnou zakázku za šest milionů korun získala. Celá soutěž tedy proběhla tak, že firma zastupitele Klímy sama sobě připravila výhodné podmínky tím způsobem, aby jí vyhovovaly a měla největší šanci uspět. A to se jí za pomoci radních povedlo. Aby toho nebylo málo, několik týdnů po podpisu smlouvy byl uzavřen dodatek, který navýšil cenu díla o téměř 200 000 Kč. Tento rozdíl tak téměř dorovnal původní nabídku firmy Elektro – Ing. Klíma druhé nabídce v pořadí.

Proběhne kontrola

Podivných okolností kolem této veřejné zakázky bylo více než dost a na lednovém zastupitelstvu byla nakonec schválena její kontrola. Výsledky bychom měli znát v průběhu dubna. Už teď je ale jasné, že praxe, kdy firma koaličního zastupitele připraví podmínky soutěže a následně veřejnou zakázku za více než 6 milionů získá, se nesmí opakovat. Může se totiž stát, že se zúčastněné firmy odvolají k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který může městu udělit vysokou pokutu. V krajním případě pak může Třebíč přijít o několikamilionové dotace. Za schválení takových podmínek mohou navíc nést trestní odpovědnost ti, kteří o tom rozhodli. 

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This