Před několika měsíci proběhla třebíčskými médii zpráva, že vedení města hodlá vybudovat světelnou křižovatku na ulici 9. května. Nechvalně proslulé místo, které přidělává vrásky nejednomu řidiči, se po mnoha letech zanedbávání najednou dostalo do priorit radních. A rázem se vyrojilo více otázek než odpovědí.

Proč zrovna semafory?

Ulice 9. května se vyznačuje značným stoupáním, které nyní plynulost dopravy v centru města příliš nenarušuje. Výrazný problém však může nastat po zamýšlené rekonstrukci na světelnou křižovatku. Semafory mají sice tu výhodu, že usměrňují dopravu, zároveň však mohou zapříčinit dopravní zácpy a výrazně snížit plynulost dopravy v místě. A to reálně hrozí právě v případě, kdy jsou semafory budovány na hlavních tazích ve velkém stoupání.

 

Okružní křižovatka nebo stavební úpravy – alternativy jsou

Tématem se v březnu zabývala také dopravní komise. Většina přítomných, jak z řad koalice, tak opozice, se k tomu záměru města vyjadřovala kriticky. Vedení města si však pořád stálo za svým. Přitom sám projektant, který dostal zadání na vypracování světelné křižovatky, přišel s alternativní variantou okružní křižovatky. Na závěr jednání nám bylo přislíbeno, že dostaneme zpracovaný dopravní model, který by měl prokázat vhodnost výstavby semaforů. Předložen dosud nebyl – prý špatně zadané podmínky.

 
Pohled na křižovatku směrem do centra

Pohled na křižovatku směrem do centra

Jednání zastupitelstva a popletení radní

Vzhledem k tomu, že chystaná investice v řádu několika milionů korun výrazně ovlivní dopravu v širším centru města, jsme toto téma otevřeli na posledním jednání zastupitelstva. Nejprve starosta Pacal hovořil o tom, že jiná varianta není na stole a budou zde vybudovány semafory. Poté, co jsme zveřejnili stanovisko Policie ČR, které označilo světelnou křižovatku jako nejhorší variantu z hlediska plynulosti dopravy, začal couvat. Závěr byl nakonec takový, že přeci jen rozhodnuto není, třebíčští novináři to špatně pochopili a čeká se na dopracování dopravního modelu a na konečné vyjádření policie.

Role koaličního zastupitele a provozovatele semaforů Josefa Klímy

A jak už to tak v Třebíči bývá, den po jednání zastupitelstva byla zrušena následující dopravní komise s odůvodněním, že není k projednávání křižovatky dostatek informací. Už samotná skutečnost, že na předchozím zasedání zastupitelstva vybudování semaforů důrazně podporoval koaliční zastupitel Josef Klíma (KDU-ČSL), který třebíčské semafory buduje a provozuje, naznačuje, že skutečné zájmy jsou někde jinde. Staronová koalice vládne v Třebíči už 12 let a je nejvyšší čas, aby se hledala nejlepší možná řešení. A nikoliv ta, ze kterých budou mít někteří vyvolení profit.

 

Více k tématu zastupitele Josefa Klímy…

 

Jak firma koaličního zastupitele k 6 milionům přišla

Kšefty Města Třebíče se zastupitelem Klímou a jeho rodinou

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This