Bráfova třída s nevhodně navrženými jízdními pruhy

Dostat se z jednoho konce Třebíče na druhý je mnohdy velké umění. Město se každoročně potýká s rozsáhlými uzavírkami, které znepříjemňují život nás všech. Radní se stále snaží občanům namluvit, že spoustu věcí nemohou ovlivnit, ale není tomu tak. Účastníkem správního řízení je vždy i město Třebíč, samospráva reprezentovaná městskou radou. Radnice tedy musí s každou uzavírkou souhlasit.

Chybí koordinace uzavírek a oprav

Je samozřejmé, že silnice se opravovat musí, ale v Třebíči chybí jedna důležitá a zcela zásadní věc. Tou je promyšlené plánování dopravních investic a jejich koordinace. Stačí se podívat na letošní investice do dopravy, které ve městě probíhají. Místo toho, aby docházelo k průběžným opravám, vedení města zcela nekoordinovaně uzavírá silnice a mosty. Co na tom, že občané Třebíče trpí v dopravních zácpách.

Jedním příkladem za všechny je rok 2018. Došlo k uzavření mostu v Poušově, na jehož přestavbu byl opět vypracován špatný projekt, pokračováním byla uzavírka hlavní dopravní tepny na Bráfově třídě, začaly opravy mostu na Sportovní ulici a do toho všeho je budován podchod na Sucheniově ulici. Rázem je tak Třebíč kvůli radním zcela neprůjezdná.

Chybějící odbočovací pruh kvůli chybě radních

Bráfova třída bez odbočovacího pruhu

Při všech těchto uzavírkách by občan očekával, že během omezení dojde k údržbě či rekonstrukci dalších částí veřejných prostranství. Co je do očí bijící, je rekonstrukce Bráfovy třídy, která probíhala v posledních dvou letech. Loni došlo k situaci, kdy kvůli zcela nepromyšleným krokům radních nebyl vybudován odbočovací pruh k zimnímu stadionu, i když investor s jeho výstavbou počítal, o čemž jsme psali již v tomto článku. A důvod? Vedení města nebylo schopné zajistit patřičná povolení. Očekávaná úleva na průtahu městem se tedy nekoná.

Špatná oprava Nádražní ulice

V letošní etapě rekonstrukce se pro změnu opravuje chodník směrem na ulici Nádražní. Již před několika lety jsme na městském úřadě upozorňovali na příliš úzkou vozovku v tomto místě, což má za následek přejíždění obrubníku a chodníku autobusy a nákladními vozidly a jeho systematické ničení. Na tento stav se můžete podívat v našem článku. Dalo by se tedy očekávat, že město přistoupí k úpravě chodníku, aby již k těmto situacím nedocházelo. Jak to nakonec dopadlo? Chodník sice bude zrekonstruován, ale téměř ve stejné podobě, jako nyní. Výsledkem tedy bude opětovné zničení chodníku. Opravdu se takto chová řádný hospodář, který navíc zachází s penězi z našich daní?

 

Provizorní kruhový objezd nesplňující dopravní předpisy

Pomyslnou třešničkou na dortu bylo vybudování provizorního kruhového objezdu na ulicích Jungmannova x Bedřicha Václavka, který ani nesplňoval technické předpisy a způsoboval další dopravní komplikace. Kvůli tomuto radničnímu experimentu jsme opět byli pro smích celé republice. Nechvalně známé video autobusu, který se na kruhovém objezdu nemůže vytočit, viděly desítky tisíc lidí nejen na internetu, ale také v televizní reportáži. Náš článek na toto téma si můžete přečíst zde.

Opravdu toto budeme neustále trpět? My říkáme, že nikoliv. Je čas na změnu.

Aleš Novák

22 let, Třebíč - Horka-Domky

operativní dispečer a student dopravní fakulty, člen spolku Obchvat Třebíče

“Chci fungující dopravu v Třebíči. Velký obchvat města, promyšlenou koordinaci oprav a uzavírek, seřízené semafory a spolehlivou městskou hromadnou dopravu. Chci udělat všechno pro to, abychom o Třebíči mohli začít říkat, že je chytrá – tedy Smart City.”

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This