Jako člena dopravní komise Města Třebíče a studenta Fakulty dopravní ČVUT v Praze mě nenechává chladným nová miniokružní křižovatka, která způsobuje spoustu problému. Rozhodl jsem se tedy s Vámi podělit o svůj pohled na věc.

Radnice nechala po dobu uzavírky Bráfovy třídy na křižovatce Jungmannova – Bedřicha Václavka vybudovat provizorní miniokružní křižovatku. Řešení vzniklo při poradách na městském úřadě a následně bylo schváleno Policií ČR. Hlavním argumentem bylo vyjíždění autobusů městské hromadné dopravy z ulice Jungmannova.

Část parametrů miniokružních křižovatek

Část parametrů miniokružních křižovatek

Již v první den provozu nastaly v místě velké komplikace. Několik autobusů nebylo schopno projet křižovatku z ulice Jungmannova směrem k Masarykovu náměstí. Problémy koneckonců dokumentuje toto video, které vidělo již téměř 300 000 lidí, stejně jako reportáž televize Nova. Zcela neomluvitelné a absurdní je tvrzení radnice, která ústy mluvčí uvedla, že 2/3 řidičů autobusů, tedy profesionálních řidičů, kruhový objezd projede, předpisy jsou splněny a křižovatka je tedy v pořádku. Opravdu to tak je? Nikoliv!

Po prozkoumání norem, stavebních předpisů a mých konzultací s projektanty (panem Josefem Martinem Čuříkem) i odborníky na Fakultě dopravní ČVUT v Praze (například proděkanem Ing. Bc. Petrem Kumpoštem Ph.D) se mi potvrdilo, že křižovatka je vybudována zcela nevhodně a popírá základní znak miniokružních křižovatek. Tím by měl být tzv. PLNĚ POJÍŽDĚNÝ STŘEDOVÝ OSTRŮVEK, který mohou autobusy a nákladní vozidla bez problémů dle pravidel přejet.

Středový ostrůvek umožňuje vozidlům s horší manévrovací schopností projíždět střed křižovatky. Zde je však pouze ostrůvek, který je nutný objet. To je důvod, proč docházelo a stále dochází k problémům s průjezdem autobusů. Řidiči autobusů jsou mnohdy donuceni k nebezpečnému couvání přímo v křižovatce a porušování dopravních předpisů. Nabízí se tady zcela jednoduché řešení, které mělo být zvoleno již při budování křižovatky, a to nechat průjezdnou středovou část miniokružní křižovatky.

Podobná situace panuje též na křižovatce Cyrilometodějská – Brněnská – Velkomeziříčská. Tyto stavby se mají projektovat především v obytných zónách s cílem zklidnit dopravu. Naopak nemají být v místech s největší intenzitou dopravy ve městě a navíc s hustým provozem autobusů a nákladní vozidel. A to ani v dočasné variantě.

Považuji za zcela nepřípustné prohlášení radnice, že vina je na straně účastníků silničního provozu. Zde má jasně máslo na hlavě radnice. Společně s Třebíč Občanům! vyzývám město k urychlenému řešení celé situace, která přináší každodenní komplikace mnoha řidičům a ohrožuje nejen plynulost dopravy, ale i bezpečnost řidičů, pasažérů a chodců.

thumbnail of DIO Třebíč-ul. Bráfova

Projekt miniokružní křižovatky na ulici Jungmannova

thumbnail of Bráfova-vyjádření PČR

Stanovisko Policie ČR k problematice miniokružní křižovatky

thumbnail of TP_135_2017

Technické předpisy obsahující parametry pro miniokružní křižovatky (kapitola 3, str. 16)

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This