Třebíč – Návrh rozpočtu Třebíče na rok 2015 počítá s podobnou částkou jako letos. Příjmy by měly být ve výši 510 milionů, výdaje zhruba 560 milionů korun. Přibližně padesátimilionový schodek se bude řešit takzvaným dofinancováním. Rozpočet na příští rok budou zastupitelé schvalovat 29. ledna, do té doby bude město stejně jako v minulých letech hospodařit v rozpočtovém provizoriu.

Provizorium schválili zastupitelé na čtvrtečním zasedání. Rozpočet by měl být schválený na dalším jednání zastupitelstva koncem ledna. „Rozpočtové provizorium je nicméně pro jistotu koncipováno tak, že zahrnuje první dva měsíce roku 2015. Jeho platnost však končí okamžikem přijetí rozpočtu na rok 2015,” řekl starosta Třebíče Pavel Janata.

Rozpočtové provizorium umožňuje čerpat výdaje do výše 20 procent skutečných letošních výdajů. „Je to o něco více než dvě dvanáctiny, což by odpovídalo zcela rovnoměrnému čerpání, ale počátkem roku bývají nároky na výdaje z městského rozpočtu vyšší, než je tomu po zbytek roku,” vysvětlil Janata. Dodal, že v průběhu provizoria nejsou zahajovány žádné nové investiční akce. „Hradí se pouze provoz a akce, které jsou již rozpracované,” řekl.

Rozpočtové provizorium je v Třebíči dlouholetou tradicí, ne všichni zastupitelé s tím ale souhlasí. „Podle mě není nezbytně nutné, aby Třebíč pracovala s rozpočtovým provizoriem, když třeba několikanásobně vyšší státní rozpočet byl už schválený. I spousta jiných obcí schvaluje rozpočet už před koncem roku,” upozornil zastupitel Jaromír Barák. Podle něj by bylo vhodné začít o rozpočtu diskutovat dříve, aby se zastupitelé i veřejnost mohli vyjádřit především k investičním akcím.

Podle Janaty dostanou zastupitelé návrh rozpočtu před Vánocemi a členové finančního výboru se jím začnou zabývat po Novém roce. Starosta zároveň nevyloučil změnu. „Požadavek na schvalování rozpočtu před koncem roku považuji za zcela legitimní návrh a za sebe mohu říct, že o něm budeme diskutovat. Je to věc, která si zaslouží důkladnou diskusi a není nikde psáno, že léta zažité zvyklosti musíme automaticky respektovat,” podotkl Janata.

V letošním roce se podle něj schvalování rozpočtu nedalo stihnout kvůli volbám i době, než se sešlo ustavující zastupitelstvo.

Návrh rozpočtu na příští rok počítá s příjmy okolo 510 a výdaji zhruba 560 milionů korun. „Schodek se bude řešit dofinancováním nebo prostředky z fondu rozvoje,” uvedl Pavel Janata. Kromě financování schodku z městských rezerv je možné pokrýt rozdíl také úvěrem. Zatím jde o první návrh rozpočtu, koncové částky se ještě mohou měnit.

Na investiční akce je v návrhu rozpočtu vyhrazeno 123 milionů korun. Oproti minulému roku se neplánují žádné výrazné akce typu rozhledny na Pekelném kopci, přestupního terminálu nebo nového Domu dětí a mládeže. „V investicích se počítá s dokončováním již rozdělaných projektů. Na přestupní terminál půjde 15,7 milionů korun, spoluúčast na dodělání veřejných prostranstvích v Borovině je 10 milionů,” konstatoval místostarosta Vladimír Malý.

Zateplení školek

Mezi významné investiční akce pak bude patřit revitalizace sídliště na ulici Demlova v Horka-Domcích za 19,5 milionů. Zateplení školek Kapitána Jaroše, Kubišova, Dukovanská a Cyrilometodějská vyjde na 19,3 milionů. Další investice by neměly přesáhnout hranici deseti milionů korun.

Nové investiční akce budou zahájeny až po schválení rozpočtu na příští rok. Schválením rozpočtu rovněž končí rozpočtové provizorium.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This