Od roku 2017 má Třebíč nejdražší městskou hromadnou dopravu v celé republice. Radní město připravili asi o 160 milionů korun, neboť do výběrového řízení na provozovatele MHD zahrnuli diskriminující podmínky. Ty způsobily, že se do soutěže přihlásil pouze dopravce ICOM transport, i když dle informací Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže měly o zakázku původně zájem i jiní dopravci. Jedním z nich byla také třebíčská firma TREDOS.

Uzavřené informační přepážky.

Před několika dny bylo narychlo a v tichosti zorganizováno výběrové řízení na provozovatele autobusového nádraží v Třebíči. V této soutěži už ale po nedávné pokutě od antimonopolního úřadu a vyšetřování zakázky na provoz MHD bylo rázem k dispozici více nabídek. Konkrétně měly o pronájem zájem firmy ICOM transport a TREDOS. Dle vyjádření vedení města předložila lepší nabídku druhá ze zmíněných společností, tudíž bylo rozhodnuto o změně pronajímatele.

Samozřejmě, na tom by nebylo nic špatného. Ale proč tedy radní neměli potřebu vybrat mezi několika nabídkami i na provoz MHD, kde se ve srovnání s provozováním autobusového nádraží v hodnotě kolem 10 milionů korun jedná o částku ve stovkách milionů? Že by najednou město dostalo strach, že by tolik let trvající monopol firmy ICOM transport v Třebíči byl neobhajitelný? Možná…

Co je ovšem ze strany radnice zcela nepřijatelné, je dopad změn pro veřejnost. Vzhledem k tomu, že změna provozovatele se odehrála pouze během tří dnů bez výpovědní lhůty a přechodného období, bylo zcela jasné, že nastanou problémy. A ani to město od podezřele rychlého výběrového řízení neodradilo nebo nad tímto vůbec nikdo nepřemýšlel.

Chybějící tabule s časy a místy odjezdů autobusů.

Od 1. září tak občané najednou přestali mít k dispozici informační kancelář, možnost zakoupit si místenku do autobusu nebo zcela základní informace o časech a místech odjezdů autobusů. To vše ale není vina obou dopravců, ale především vedení města a odpovědných osob, kteří narychlo vypsanou a vyhodnocenou soutěž připravili. Proto je třeba se obracet se všemi vzniklými problémy na třebíčský odbor dopravy.

Je skandální, že město vůbec takovouto situaci dovolilo. Problém je o to závažnější, neboť se jedná o nezbytnou a zcela běžnou dopravu za prací, vzděláním či zdravotní péčí. Není proto možné, aby neschopností radnice byla zasažena tak velká skupina občanů. Ponese konečně někdo zodpovědnost za způsobené komplikace?

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This