Rekonstrukce náměstí, která měla být původně dokončena k 30.9.2022, se „náhodou“ podařila dokončit těsně před volbami do obecního zastupitelstva v Třebíči. Radní navíc stihli poslední víkend před volbami pro občany připravit na náměstí pompézní třídenní program, který zahrnoval vystoupení známých hudebních kapel, historický průvod, promítání historického dokumentárního filmu na objednávku nebo tři vystoupení starosty města. Během slavností mohli návštěvníci využívat MHD zdarma a také mohli navštívit třebíčské památky bez placení vstupného. Ale jak je známo, nic není zadarmo, ačkoliv to tak (nejen) vedení města prezentuje.

 

Kolik akce stála?

Odpovědi na tyto otázky není tak jednoduché získat, jak by se mohlo zdát. Jelikož se jedná o největší kulturní akci v Třebíči v tomto roce, tak naše kandidátka Johana Obršlíková požádala radnici o její položkový rozpočet. Radnice tvrdí, že tento rozpočet nezpracovala a celkové náklady  jsou zahrnuty v rozpočtu města ve výši 1 355 000 Kč. Tak jsme začali pátrat sami. Některé smlouvy týkající se slavností uzavírá přímo radnice, většinu však MKS Třebíč. Rozdělení některých výdajů nedává žádný smysl a je tedy pravděpodobně účelové. Tak, aby přehled o financování této akce byl co nejsložitější a co nejhůře dohledatelný. My vám dohledanou část rozpočtu přinášíme v přehledné tabulce.

Celkově dohledatelné náklady na městské slavnosti činí 4 291 703 Kč.

V této částce však nejsou zahrnuty náklady na vystoupení kapely Olympic, propagaci akce, provoz MHD a třebíčských památek zdarma, někteří další účinkující nebo náklady MKS na doprovodný program před synagogou v Židovské čtvrti. Jedná se tedy pouze o minimální cenu, skutečné náklady jsou s velkou mírou jistoty ještě minimálně o několik set tisíc, ne-li milionu vyšší.

Pro porovnání v rozpočtu města je pro rok 2022 schválena částka na provoz ZŠ TGM ve výši 4 211 000 Kč. Schválena dotace z rozpočtu města oběma fotbalovým klubům, baseballovému a atletickému oddílu činí v roce 2022 dohromady 5 170 000 Kč.

Radnice musí být transparentní a otevřená. Občané Třebíče mají právo vědět, kolik vedení města utratilo za městské slavnosti v této nejisté době.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This