733 milionů korun příjmy, 908 milionů výdaje, schodek 135 milionů. S takovýmto rozpočtem hospodaří město Třebíč v roce 2022. Radní opakovaně v médiích prezentují, jaké investice nás v letošním roce čekají a jak výborně hospodaří. Realita je bohužel jiná a oproti předchozím třebíčským rozpočtům (navíc schválených až po rozpočtovém provizoriu) se situace spíše zhoršuje. Nejdůležitější dokument letošního roku na posledním zastupitelstvu diskutovali naši zastupitelé Jaromír Barák, Blanka Kutinová a Aleš Novák.

Kam tečou v Třebíči peníze?

Pro nás jsou prioritou transparentnost a účelnost vynaložených financí. Jak se zdá, tak nikoho z koalice příliš netrápí, že příjemci dotací nebo provozních příspěvků nedokládají, zda veřejné peníze byly skutečně použity tak, jak bylo dohodnuto. Nikdo to po nich nevyžaduje. Proč tomu tak je? Jeden z důvodů může být ten, že řada zastupitelů se angažuje u firem či organizací přijímajících městské finance. Lidé ze starostovy kandidátky Pro Třebíč se postupně stávají vedoucími odborů na městském úřadě nebo jsou jmenováni řediteli městských organizací.  A to se potom kontroluje velmi těžko.

 

 

Netransparentnost = méně peněz v rozpočtu

Město Třebíč každoročně posílá desítky milionů korun firmám na základě nevýhodně uzavřených smluv. Typickou ukázkou je kontrakt se společností ICOM transport na zajištění městské hromadné dopravy. Na extrémně předraženém provozu město tratí denně téměř 50 000 korun! Ročně to dělá skoro 20 milionů korun. Radní také opakovaně schvalují dotaci na provoz Aquapark Laguna společnosti Yashica, který je na letošní rok ještě o 1,2 milionu korun vyšší a činí skoro 8 milionů korun. Nebo třeba už 19 let tečou miliony korun firmám koaličního zastupitele za KDU-ČSL Josefu Klímovi za provoz veřejného osvětlení a semaforů. A takto bychom mohli pokračovat..

Projekty bez podrobnějších informací

Dalším nešvarem, který staronová koalice každý rok opakuje, je nedostatek informací před schvalováním rozpočtu. Asi nikdo z nás by s čistým svědomím nemohl podpořit projekty za miliony až desítky miliony korun, které jsou okomentovány třemi větami. Najednou jsme měli schválit vybudování semaforů na křižovatce 9. května, záchytného parkoviště na Brněnské ulici nebo mnoho projektových dokumentací, o kterých jsme do té doby vůbec netušili a nevíme, jak mají investice vypadat (revitalizace koupaliště Polanka nebo Martinského náměstí). Podobná situace je také u příspěvkových nebo sportovních organizací. Koalice bez jakýchkoliv výsledků hospodaření a podkladů rozhodla o mnohamilionových dotacích, aniž by ji zajímalo, jak s penězi nakládají.

 

Rozpočet jsme nepodpořili

Předložený rozpočet naši zastupitelé nepodpořili. Odmítáme se podílet na netransparentním rozdělování veřejných peněz. Požadovali jsme také více investic do městských objektů a pozemků určených pro bydlení. Opakovaně také upozorňujeme na nutnost zvýšit rozpočet a účelné využití financí určených pro životní prostředí, sociální oblast nebo dopravu.

Odmítáme stokrát opakovanou mantru Pavla Pacala, že si o každou informaci a podklady máme žádat sami. V normálně fungující a demokraticky řízené obci by mělo být samozřejmostí, aby tyto dokumenty byly předkládány všem zastupitelům bez prošení.

Způsob jakým staronová koalice plánuje investice a kam směřuje finance má za roky jejího působení jediný výsledek. Úbytek obyvatel a stagnace rozvoje města.

Takto hospodařit odmítáme!

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This