Vládnoucí koalice rozhodla na zastupitelstvu o prodeji zubní polikliniky Lékařskému domu, který vlastní vedlejší budovu. Myslíme si, že zdravotnické budovy patří mezi strategické objekty obcí a ty by se prodávat neměly.

Místostarosta města Pavel Janata prodej odůvodňoval především tím, že město budovu pouze udržuje základními opravami a výrazněji do ní neinvestuje. Otázkou je, jaké investice by město mělo v poliklinice provádět, když celou budovu už v roce 1997 Lékařskému domu pronajalo za cca třetinu tržního nájemného (to bylo např. v roce 1997 450 tis. Kč, postupně se zvyšovalo o inflaci na 756 tis. Kč v roce 2020). Povinností Lékařského domu vyplývající z nájemní smlouvy bylo provádět běžnou údržbu, nákladnější opravy a úpravy hradilo město. Město též provádělo větší investice, vyměnilo střešní krytinu, okna a budovu zateplilo novou fasádou. Je diskutabilní, proč město budovu celou dobu pronajímá, proč si samo neřídilo chod a nájmy a proč to dělalo přes prostředníka.

 

 

Dalším aspektem hovořícím proti prodeji je ten, že pokud by se město o svůj majetek staralo samo, tak by mělo možnost, jak ovlivnit příchod mladých lékařů do ambulantní sféry. Právě zde totiž máme nejvíce lékařů, kteří už jsou v seniorském věku nebo se mu rychle blíží. Ať už jsou to stomatologičtí, praktičtí, dětští lékaři či specialisté. Mladí lékaři zůstávají v nemocnicích. Je to logické. Zakládají rodiny, berou si vysoké hypotéky na bydlení a pokud nepokračují v rodinné tradici, tak na svoji vlastní ambulanci už peníze nemají. Není to jen o nájmu, ale jsou to i další položky na zařízení ordinace přístroji, plat sestry atd. A také trvá nějaký čas, než si dotyčný vybuduje klientelu a pojišťovny začnou platit za vykonané služby.

 

 

S nedostatkem mladých lékařů se potýká celá Vysočina i republika. Obce nabízejí ordinace, byty či stavební pozemky. A je to jeden ze způsobů, jak mohou ovlivnit zdravotnickou péči pro své občany. Ambulantní sféra je velmi důležitá. Nemocnice nemohou pokrýt veškerou péči. Pokud nebudeme mít za odcházející ambulantní lékaře náhradu, budou muset lidé hledat lékaře mimo Třebíč anebo čekat delší čas na vyšetření. A dojde tak k poklesu spokojenosti s životem v Třebíči.

Vlastníci Lékařského domu se o svoji část polikliniky starají dobře. Investují do ní a neustále jí zlepšují. A je naprosto normální, že zde je tržní nájemné. Proto v budoucnu po nich nikdo nemůže chtít, aby někomu odpustili nebo snížili nájem. A právě proto si myslíme, že druhou část polikliniky by si město mělo nechat ve svém vlastnictví. Investovat do ní a samo určovat a ovlivňovat případně možnost tzv. inkubátoru pro rozbíhající se ambulance mladých lékařů.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This