V těchto dnech vedení města vyhodnocuje nabídky od dopravců na provozování MHD v Třebíči. Veřejná zakázka v předpokládané hodnotě 1 miliardy (!) korun zásadně ovlivní podobu třebíčské městské dopravy na další deset let. I proto jsme s kolegy na jednáních zastupitelstva opakovaně upozorňovali radní a koaliční zastupitele na rizika a nedotaženost podmínek výběrového řízení. A těch chyb je jich bohužel hodně. Vedení města na připomínky ke zlepšení nereagovalo, naopak místo toho hledalo výmluvy, proč to nejde. Pojďme se na některé z nich podívat.

 

(Ne)rozvoj bez koncepce

Zcela zásadní pochybení radní udělali v tom, že nezpracovali žádnou koncepci rozvoje MHD na dalších 10 let, kdy bude platit nová smlouva, Stačí se podívat na novější části města, kde se nepočítá s úpravou linkového vedení či navýšení počtu spojů, ani se nestaví nové zastávky. Ať už se jedná o Nehradov, oblast ulic Horácká či Míčova, lokality Za Poliklinikou, Na Kopcích nebo přidružené obce.

Elektrobusy bez klimatizace

Je naprosto nepochopitelné, že vedení města nepožaduje nové elektrobusy s klimatizací. Cestování v těchto vozidlech tak bude v letních měsících velmi nepříjemné. Navíc se situace oproti současnému stavu paradoxně ještě zhorší. Pokud se tak skutečně stane, tak bude v Třebíči až do roku 2035 jezdit nejméně 40 % vozidel bez klimatizace jak pro cestující, tak pro řidiče. U dieselových vozidel navíc město nedostatečně popsalo, za jakých podmínek má být klimatizace využívána.

Neřešení technologie dobíjení elektrobusů

Požadavky na dobíjení elektrobusů a výstavba infrastruktury je pro budoucí MHD zcela zásadní. Ovlivňují totiž obslužnost celého města a další rozvoj linek MHD. Tu musí jasně definovat město, nikoliv dopravce na základě toho, jaké má možnosti z hlediska dojezdu vozidel.

Zastaralý a nedostatečný informační systém

V podmínkách provozu jsou zcela nedostatečně definovány požadavky na informační systém. Okolní města požadují moderní a přehledné LCD obrazovky do interiéru, dobře viditelné vnější informační LED panely vhodné i pro slabozraké, propracované hlášení informací ve vozidlech nejen o nácestných zastávkách, ale také o mimořádnostech či výlukách.

Nedefinované požadavky na čistotu ve vozidlech

V zadávací dokumentaci taktéž zcela chybí jakékoliv požadavky na čistotu vozidel. Ať už z pohledu exteriéru či interiéru. Nepíše se zde o čistění sedaček, zádržných tyčí, madel, signálních tlačítek ani oken. A o hloubkovém čistění interiéru si můžeme nechat jen zdát.

Kluzké sedačky

Bizarní případy, kdy ve vozidlech klouzaly plastové podsedáky sedaček, řešili např. v Brně nebo v Praze. Cestující padali ze sedaček, došlo i k několika zraněním a výsledkem bylo, že muselo dojít k jejich úpravám. Třebíč se však z jiných měst nepoučila. Možná je to vzkaz vedení města cestujícím, že se můžou jít klouzat.

Absence kamer ve vozidlech

Pro bezpečnost cestujících, ale také řidičů MHD, přistupuje čím dál více měst k zavedení kamerového systému v interiéru vozidel. Vedení města však tvrdí, že je to zbytečné. A to i přesto, že přibývá konfliktních situací v autobusech.

Chybějící jednotný vizuální styl

Kvalitní dopravní systémy mají propracovanou vizuální identitu a podrobný grafický manuál. Ať už se jedná o barevně atraktivní lak vozidel odkazující třeba na oficiální barvy města, přehledné a moderně zpracované jízdní řády a související dokumenty, které nebudou v autobusech a na zastávkách potrhané.

Nová smlouva na provozovatele MHD mohla Třebíči otevřít dveře ke kvalitní, moderní a propracované veřejné dopravě, která by pomohla i zvyšujícímu se počtu aut ve městě. Kvalitní a rychlá MHD by byla pro mnoho lidí možnost, jak nechat své automobily doma. Radní tuhle šanci zahodili. Teď už zbývá jen jediné. Doufat, že výběrové řízení vyhraje dopravce, kterému záleží na komfortu cestujících a bude ochoten jednat o tom, jak budou nejen vozidla, ale celý systém MHD v Třebíči vypadat. Protože tomuto vedení města je kvalita městské dopravy v Třebíči lhostejná a neumí pro její rozvoj nic udělat.

Naše návrhy týkající se “nové” MHD

Z důvodu transparentnosti a předejití šíření dezinformací sděluji následující. Přes 10 let pracuji v oblasti veřejné dopravy. Aktuálně v železniční divizi společnosti ARRIVA vlaky na pozici specialisty provozu bez vlivu na obchodní jednání a rozhodovací procesy celé skupiny. Do ní patří také autobusové divize, které se účastní tendrů na MHD. Je proto možné, že i třebíčské veřejné zakázky na provozovatele MHD se zúčastní společnost ARRIVA.

Poznámka autora

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This