Bývá dobrým zvykem, že při zásadních záležitostech, které město čekají, probíhají jednání mezi koalicí a opozicí ve snaze najít alespoň základní shodu. V případě Třebíče se již několik měsíců připravují podmínky pro výběrové řízení na nového provozovatele třebíčské MHD. Proč je toto výběrové řízení tak zásadní? Nová smlouva, která má začít platit od 1. ledna 2025, totiž výrazným způsobem ovlivní podobu a fungování MHD na přibližně deset let a odvíjí se od ní i další rozvoj městské hromadné dopravy.

Proč město přišlo o 160 milionů korun?

 

Byl to právě Pavel Pacal, současný starosta z uskupení Pro Třebíč/STAN a tehdejší radní, který měl při přípravě současné smlouvy významný vliv na podmínky pro dopravce. Výsledná smlouva obsahuje diskriminační podmínky, které v soutěži zvýhodňovaly dopravce ICOM transport (se kterým má Pavel Pacal nadstandardní vztahy). Důsledkem těchto diskriminačních podmínek také bylo, že se do výběrového řízení přihlásil pouze jediný uchazeč, společnost ICOM transport. Ta nabídla neúměrně vysokou částku za provozování MHD. I přesto smlouvu tehdejší radní schválili a uzavřeli. Třebíč tak zaplatí odhadem za osm let platnosti smlouvy navíc městského rozpočtu přes 160 milionů korun.

Radnice nás připravila o stamilióny a ještě se za to pochválila II.

Město nesmí chyby opakovat

Dlouhodobě upozorňuji na nevýhodnost současné smlouvy. Je nepřípustné, aby se znovu opakovala situace, kdy se do výběrového řízení přihlásí jediný uchazeč a budeme mít dalších deset let předraženou a nekvalitní MHD. Proto je zásadní udělat vše pro to, aby si mohlo město z uchazečů na provozovatele MHD vybírat. Na dubnovém jednání zastupitelstva jsem proto navrhl zřízení pracovní skupiny, která měla za cíl zajistit transparentní a kvalitní výběrové řízení. Zároveň se měla zevrubně zabývat podmínkami nové smlouvy. Ať už z hlediska typů autobusů, jízdních řádů, způsobu odbavování, informačních systémů nebo ceny jízdného.

Nezájem o konstruktivní debatu a spolupráci

 

Veškerá naše snaha však byla smetena ze stolu. Koalice pod vedením Pavla Pacala vznik pracovní skupiny odmítlo s odůvodněním, že nemá smysl a podmínky stanovuje administrátor. To je však lež. Administrátor hlídá především právní hlediska nové smlouvy a administrativní náležitosti. Naopak podmínky, jak má fungovat třebíčská MHD, stanovuje vedení města. Proč se tedy koalice opět zuby nehty brání diskutovat o připravovaných podmínkách a vše tají?

Prezentace možného rozvoje MHD v Třebíči

Šibeniční termíny

Že přípravy zadávacích podmínek neprobíhají standardním způsobem, je patrné nejen z nervózních reakcí starosty Pacala, ale také z termínů pro odevzdání dokumentů. Nejzazší termín byl totiž radou města posunut na 30.06. ale zároveň do stejného dne musí být vyhlášena veřejná zakázka. Jinými slovy, pokud administrátorská firma odevzdá podklady 30.06., nebude žádný prostor ke kontrole zadávací dokumentace, na což jsem na posledním zastupitelstvu taktéž upozorňoval.

Komu tím prospívají?

Vzhledem k tomu, že se jedná o veřejnou zakázku v hodnotě až 1 miliardy korun, by bylo víc než vhodné, aby mělo město dostatek času nejen na přípravu podmínek, ale také na jejich vyhodnocení a kontrolu. Tajnosti a uspěchanost povedou pouze k riziku nekvalitní veřejné zakázky a spekulacím, komu tento stav vyhovuje. Můžeme pouze doufat, že se historie nebude opakovat a od 01.01.2025 nás čeká pozitivní změna v třebíčské MHD. Nejen z hlediska financování, ale také kvality, kterou cestujícím nabídne. Děláme pro to s kolegy maximum.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This