K neobvyklému kroku přistoupila třebíčská koalice na dubnovém jednání zastupitelstva. Hned na úvod zasedání místostarosta Miloš Hrůza (ANO) navrhl stažení bodu č. 15 Směna pozemků a části pozemků – Černoch z programu. A to i přesto, že v materiálech, které dorazily všem zastupitelům, radní navrhovali směnu schválit. Zastupitelé, ale ani veřejnost se nedozvěděla důvod, který místostarostu Hrůzu vedl ke stažení tohoto bodu.

O čem se vlastně mělo jednat hlasovat? Podnikatel Vladimír Černoch požádal město o směnu pozemků. V dopise adresovaném starostovi Pavlu Pacalovi uvedl, že městu nabízí svůj pozemek v ulici Na Klínkách vedle sběrného dvora výměnou za lukrativní pozemky v těsné blízkosti polikliniky na Vltavínské ulici, které jsou nyní ve vlastnictví města. Důvodem měla být výstavba soukromého zdravotnického zařízení.

Článek Třebíčského deníku na téma směny pozemků

Poté, co rada města doporučila zastupitelstva směnu schválit, obdrželi všichni zastupitelé města email, ve kterém jeho odesílatel varoval před výrazně nevýhodnou směnou těchto dvou pozemků. Následně se ozvali i další občané Třebíče, kteří apelovali na zastupitele, aby tuto směnu nepodpořili.

Pojďme se na problematiku podívat podrobněji. Na jedné straně máme pozemky Vladimíra Černocha vedle sběrného dvora s omezenou dopravní obslužností. Na druhé pak lukrativní pozemky za poliklinikou, v jejichž sousedství probíhá a bude probíhat rozsáhlá výstavba bytových a rodinných domů. Je zde také jedna z nejlepších obslužností jak automobilovou, tak městskou hromadnou dopravou.

Lukrativní městské pozemky u polikliniky

Pozemky Vladimíra Černocha vedle sběrného dvora

Zajímavé je, že cena pozemků Na Klínkách a za poliklinikou o skoro stejné rozloze by měla být dle posudků, které si nechalo zpracovat město, téměř totožná, a to asi 2100 Kč/m2. Pro porovnání. Sousední pozemky za poliklinikou určené pro výstavbu rodinných domů město občanům prodalo za více než 4000 Kč/m2. Před 2 lety navíc vedení města nabízelo část diskutovaného pozemku k prodeji. A to dokonce za více než 5 000 Kč/m2.

Jak je tedy možné, že nyní by se radní spokojili s částkou o více než polovinu nižší? Proč pozemky chtěli vyměnit, aniž by je nabídli v otevřené aukci i dalším potenciálním uchazečům? O tom lze pouze spekulovat.

Pokud má vedení města zájem pozemky za poliklinikou prodat, musí to udělat uvážlivě a transparentně formou otevřené aukce. Jedině tak získá Třebíč nejvýhodnější nabídku. Není možné, aby pozemky v hodnotě desítek milionů byly nevýhodně vyměněné. Tím by mohla městu vzniknout škoda i několik desítek milionů korun, což je pro nás naprosto nepřijatelné.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This