Dostupné bydlení je v Třebíči jedno z palčivých témat. Netýká se totiž pouze jedné generace nebo skupiny lidí v našem městě, ale řeší ho mnozí z nás. Citelně nám chybí městské byty, ať už se jedná o startovací byty, sociální byty nebo o byty se zvláštním určením, které vedení města nazývá pečovatelskými, ačkoliv tomu tak není. O nedostatku pozemků pro výstavbu rodinných domů ani nemluvě. Problém je, že v této oblasti radniční koalice zaspala nebo hůř – některých oblastí si téměř nevšímá. Tématu bydlení jsme se dotkli i na prosincovém jednání zastupitelstva.

Pozemky pro developery

Diskuze se tentokrát točila okolo prodeje tří velkých pozemků pro výstavbu šesti bytových domů v lokalitě Na Kopcích. Kolega Jaromír Barák, který v lokalitě bydlí, zmínil problémy s parkováním nebo výrazné zásahy do zeleně, které v případě této výstavby nastanou. Jak správně uvedl, už nyní je zde nedostatek parkovacích stání a tímhle tempem se i tato lokalita zařadí po bok panelových sídlišť z období komunismu, kde je jak parkovacích míst, tak zeleně velmi málo. Proč opakovat stále ty stejné chyby?

 

 

Městské byty aneb „My plánujeme!“

Co takhle trochu změnit myšlení a přestat rozprodávat všechny možné budovy a pozemky města? O tom už já i mí kolegové hovoříme několik let. Koalice si jede ale stále to svoje. Je potřeba začít už u podmínek, jak získat městský byt. I přes několik let úsilí mé kolegyně Blanky Kutinové se to stále nepodařilo úplně napravit. Priority radních jsou patrně jinde. Stále nám chybí klasické pečovatelské byty se stálou pečovatelskou službou. Sociální byty jsou pro změnu dostupné pouze pro velmi malý okruh lidí. V Třebíči máme i nedostatek startovacích bytů pro mladé rodiny a navíc nemáme co nabídnout občanům se středně vysokými příjmy, kteří si z různých důvodů nemohou dovolit vlastní bydlení. Pak se nemůžeme divit, že za dobu vlády staronové koalice odešlo z Třebíče už více než 2000 lidí.

Ono to sice hezky zní, když se starosta Pavel Pacal (Pro Třebíč/STAN), místostarostové Miloš Hrůza (ANO) a místostarosta Pavel Janata (KDU-ČSL) chlubí, jak je všechno v přípravách, ale chtělo by to za ty roky už i nějaké byty a domy reálně mít. Vždyť koalice těchto stran v mírných obměnách vládne Třebíči už více než 11 let. A výsledek? Bída.

Drahé pozemky u průchvatu

Podobně smutný příběh je také u pozemků pro výstavbu rodinných domů – je jich málo a jsou velmi drahé. Město s velkou slávou začalo prodávat pozemky v lokalitě Za poliklinikou v těsné blízkosti jimi plánovaného průchvatu. Proč ale nemůžou občané města kupovat pozemky a stavět i jinde? Odpověď je velmi prostá. Rozsáhlé plochy určené na bydlení má ve vlastnictví podnikatel Richard Horký, který je v minulosti koupil jako ornou půdu a město je brzy změnilo na pozemky určené k výstavbě bydlení. Jedná se především o pozemky v lokalitě Na Kopcích, které už více než 10 let leží ladem, přestože jsou k výstavbě určeny. Podobný problém byl více než 10 let v lokalitě Květná nad areálem bývalého BOPA. Pak se nikdo nemůže divit, že občané nemají kde stavět, případně jsou nuceni budovat své domy v bezprostřední blízkosti průchvatu a ceny letí raketově nahoru. Inu, asi opět nějaké gentlemanské dohody na radnici…

 

Lokalita Na Kopcích

Lokalita Květná v Borovině

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This