Třebíč /ROZHOVOR/ – Dění kolem veřejné autobusové dopravy v Třebíči ve spojitosti s firmou ICOM transport pro Deník okomentoval zdejší lidovecký starosta Pavel Janata. Reagoval na zmatky, které nastaly poté, co 39 linek příměstských autobusů přestalo zastavovat na autobusovém nádraží.

Dotkl se nespokojenosti řidičů městských autobusů s výplatami. A vyjádřil se i ke sponzorování městského kulturního střediska firmou ICOM. „Pokud někdo paní ředitelce nabídne velkorysý sponzoring kultury, nedivím se jí, že ho přijme,“ řekl.

Kdy dojde k převzetí autobusového nádraží městem a kdy tam ICOM začne opět plně zajíždět?

Předně bych chtěl říct, že případnou změnu v jízdních řádech nám představitelé ICOMu avizovali k 15. prosinci. Změna od 20. listopadu přišla nečekaně. Nikdo nás o ní neinformoval. Odbor dopravy a komunálních služeb městského úřadu v minulosti zaslal k zamýšleným změnám licencí Kraji Vysočina negativní stanoviska. Na provedené změny máme jiný názor než krajský úřad a nezbývá nám, než se pokusit bránit u Ministerstva dopravy. Především se cítíme zkráceni na svých právech majitele jednotlivých zastávek.

Převzetím nádraží by se mnohé vyřešilo, že?

My jsme s ICOMem jednali, že předpokládáme převzetí autobusového nádraží do režimu provozování městem od 1. prosince. Každopádně k datu 1. prosince směřujeme, domlouváme se se společností Tredos na převzetí nádraží. Jde to jako jeden z bodů na jednání rady města příští týden, finišujeme práci na dohodách.

Kolik město zaplatí na kompenzacích Tredosu?

K číslům se zatím nemohu vyjádřit, městský úřad teprve dokončuje příslušné kalkulace.

Kolik půjde z městské kasy celkově na nový režim provozu autobusového nádraží? Vznikne nějaká nová městská organizace, která zajistí provoz..?

O číslech platí totéž, co v předchozí odpovědi. Vznik žádné nové městské organizace nepředpokládáme.

Vyčíslovali jste si aspoň rámcově, kolik město bude v mínusu či v plusu oproti tomu, kdyby vše zůstalo při starém a provozoval by nádraží Tredos?

Opět musím uvést, že ještě nejsou dokončeny příslušné kalkulace.

Ve spojitosti s firmou ICOM město řeší ještě jeden zádrhel. Kvůli způsobu, jak byla vedena veřejná soutěž na provozovatele MAD v Třebíči, kterou vyhrál ICOM, město ze své kasy zaplatilo z rozhodnutí antimonopolního úřadu (ÚOHS) pokutu 1,5 milionu korun. Už vám firma, která pro město zakázku administrovala, tyto peníze zaplatila ze svého pojištění?

Pokutu 1,5 milionu jsme zaplatili, protože po rozhodnutí předsedy ÚOHS o rozkladu se stala splatnou. Zároveň to ovšem celé neskončilo, zažalovali jsme postup ÚOHS u Krajského soudu v Brně. Úhrada administrátorem z jeho pojistky bude aktuální až po definitivním ukončení soudního řízení (i tam jsou možné opravné prostředky – druhou instancí je Nejvyšší správní soud), a to při neúspěchu města.

 

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This