Jedním z témat čtvrtečního zastupitelstva města bylo schvalování rozpočtu na rok 2020. Naši zastupitelé jeho návrh nepodpořili, neboť v zásadních bodech nesplňuje naši představu. Přečtěte si, na co jsme na jednání upozornili a proč.
Neprůhledné hospodaření pokračuje
Naší největší výhradou při schvalování rozpočtu byl fakt, že desítky milionů korun ročně z kapes občanů města je rozdělováno zcela netransparentně. Jsou to především dotace na provoz, které vedení města poskytuje provozovatelům bez dostatečných kontrol. A když už nějaké kontroly navrhneme, jejich schválení se brání. Záznam diskuze k rozpočtu naleznete zde v čase 16.47.00, bod č. 12.
Aquapark Laguna
Jak uvedl náš zastupitel Jaromír Barák, jedním z příkladů je financování provozu plaveckého areálu Laguna, který zajišťuje společnost Yashica. Je velmi podezřelé a nepravděpodobné, že by každý rok potřeboval provozovatel plaveckého centra úplně stejnou částku na dorovnání ztráty. Je logické, že každý rok nebude mít společnost Yashica stejné náklady na energie či vodu, stejně tak nenavštíví areál stejné množství návštěvníků. Proč tedy vedení města opět schválilo dotaci ve výši 6 970 000 Kč jak v roce 2019? Tentýž problém bychom mohli uvést také u plaveckého areálu Polanka, který provozuje také firma Yashica a u které byly také v posledních dvou letech schváleny stejné dotace na provoz. Více se dočtete v našem dřívějším článku.
Zimní stadion a hokej
Stejně nepochopitelné zůstává i financování provozu zimního stadionu. I v tomto případě koalice schválila stejnou částku ve výši 6 621 000 Kč jako v roce 2019. Tím však podivné financování hokeje v Třebíči nekončí. Radní ročně spolku SK Horácká Slavia přispívá na mládež více ne 10 milionů korun. Ovšem bez jakékoliv kontroly. Město ve spolku nemá ani žádného zástupce, aby mohlo kontrolovat, zda jsou peníze opravdu vynakládány pouze na mládež a její rozvoj. Nikdo tedy vlastně neví, co se s takto významnou částkou děje. Navíc se také spekuluje o tom, že počet registrovaných dětí je nižší, než spolek uvádí.
Radnice nás připravila o desítky milionů a ještě se za to pochválila
MHD
Náš zastupitel Aleš Novák se věnoval problematice MHD. Provoz městské hromadné dopravy v Třebíči bude v roce 2020 dotován částkou 46 100 000 Kč. Ve srovnání s jinými srovnatelně velkými městy platíme každý den navíc cca 40 000 Kč. Za dobu platnosti smlouvy, která je stanovena na 8 let, se blížíme částce 160 milionů korun. Nemluvě o tom, že kvalita MHD tomu zdaleka neodpovídá. Každý z nás by si dokázal představit spoustu investic a oprav, které by naše město mohlo za takto obrovskou částku vyřešit. Více o této problematice se dočtete v přiloženém článku.
Nízká úspěšnost čerpání dotací
Blanka Kutinová, zastupitelka za Třebíč Občanům! a členka sociální komise, uvedla, že Třebíč má také dlouhodobě problémy s čerpáním dotací, jak ze státního, tak z evropského rozpočtu. Spousta měst využila dotační tituly např. na stavbu pečovatelských domů. My jsme na ně dokonce ani dosáhnout nemohli, neboť město nemá správně nastavená pravidla pro jejich získání. Když se podíváme na jinou oblast, tak např. nedaleká Jihlava využila desítky milionů korun na zkvalitnění MHD. Byly vybudovány bezbariérové zastávky nebo nakoupeny nové ekologické vozy. Zavedla se preference MHD na světelných křižovatkách nebo byly pořízeny inteligentní digitální zastávkové označníky. U nás opět nic.
Chceme byty pro seniory a mladé rodiny i v Třebíči!
Co bychom mohli mít?
Třebíčská koalice v čele s vedením města skutečně s našimi penězi nehospodaří dobře. Za ušetřené finance bychom díky transparentnímu fungování města mohli vyřešit spoustu problémů. Městu chybí startovací byty, domy s pečovatelskou službou nebo parkovací domy. Dlouhodobě se mluví o novém mostu v Poušově. Občané města volají po více spojích MHD, rekonstrukci chodníků a silnic. Na to všechno údajně nemáme dostatek peněz. To však není pravda. Stačí jediné – začít město řídit transparentně a kontrolovat, jak se s veřejnými financemi nakládá.