Třebíč je historické město s celou řadou památek a krásnou přírodou. Můžeme se pochlubit památkami UNESCO i mnoha parky s rybníky nebo potůčky. Ale to je pouze jedna část města, ta přívětivější a bohužel i znatelně menší. Zbytek Třebíče pro mě symbolizují šeď, beton, asfalt, dlažební kostky a kovová zábradlí.
Jedním příkladem za všechny je revitalizované Komenského náměstí. Člověk by si řekl, že je pozitivní, když došlo k jeho rekonstrukci, ale ne vše nové je dobré. Podívejme se na tuto velkou plochu pohledem turisty.
Dejme tomu, že přijedete na autobusovém nádraží. Vystoupíte z autobusu a první, co vidíte, je staré, předimenzované autobusové nádraží s omšelou budovou a mizerným zázemím. Po průchodu čekárny vkročíte na samotné Komenského náměstí, které je širším centrem města, a tak byste logicky očekávali, že bude přívětivé a navozovat historickou atmosféru města. Místo toho na Vás čeká pohled na čtyřpruhovou komunikaci plnou kovových řetězů, sloupů veřejného osvětlení a semaforů.
Jakožto chodec si připadám nekomfortně, protože všude kolem jezdí auta. Mám pocit, jako kdyby se tu se mnou vůbec nepočítalo. Všude nějaké zábrany či omezení. Nakonec jsem rád, že jsem našel alespoň takovou věc, jakou je přechod pro chodce. V tom množství aut je mi dokonce na krátkou dobu dovoleno přejít silnici.
A kde je nějaká udržovaná zeleň? Kromě několika náhodně umístěných stromů a trávy zde také nic moc nenajdeme. Proč místo betonu a dlažebních kostek zde raději nejsou záhony s květinami, které by místo zkrášlily a udržovaly zde více vláhy? A o jakémkoliv vodním prvku nemůže být ani řeč.
Třebíči v tomto ohledu chybí jedna zásadní věc. Tou je celková koncepce rozvoje města. Není ani zpracována vize, jak komplexně pojmout veřejná prostranství v centru a jejich rekonstrukci. Vše se dělá pouze nahodile bez větších souvislostí.
V západní Evropě je již mnoho let standardem, že se města snaží co nejvíce zbavit osobních aut v centrech města. Budují se zpomalovací prvky, vytváří se pěší zóny a prostranství se přizpůsobuje chodcům či cyklistům. U nás je to stále bohužel naopak. Auta neustále hrají první housle a vše se jim podřizuje. To je velmi dobře vidět i v případě radními prosazovaného „průchvatu“, který zničí velkou část městské zeleně, rekreačních ploch a zavede dopravu tam, odkud by měla být naopak odvedena.
Takto si další rozvoj města opravdu nepředstavuji a myslím, že je načase jej změnit. Chtěl bych, aby město bylo přívětivé především pro občany, abychom se v centru města nemuseli desetkrát ohlížet doleva a doprava, než přejdeme z jedné strany na druhou, a abychom si mohli v centru v klidu posedět a popovídat.
opoziční zastupitel města Třebíče