Třebíč – Velmi zvolna, ale zato jistě a vytrvale se posouvá ke svému naplnění silniční obchvat Třebíče. Na Ředitelství silnic a dálnic se začíná rodit technická studie jihozápadní trasy.

„Zpracovávat se bude. Jsme teprve na samém počátku,” potvrdil náměstek pro přípravu staveb Michal Příkazský. Trasa svede auta od křižovatky ulic Spojovací a Znojemská kolem polikliniky do Libušina údolí. Odtud povede kolem továrny Bopo po stávající Koželužské ulici, nahoru přes staré fotbalové hřiště a vyústí u železniční zastávky v Borovině. Nasměrování obchvatu do lesoparku v Libušině a Terovském údolí vyvolalo před časem vlnu protestů. Zastupitelé i přesto z několika variant vybrali právě zmíněnou trasu. Radnice slibuje, že obchvat většinu údolí příliš nepoznamená.

„Od roku 2005 došlo k významnému posunu z hlediska kategorizace plánované silniční komunikace z návrhové rychlosti 80 km/h na 60 km/h. Toto na první pohled nevýznamné opatření v sobě naskýtá šanci celou stavbu přepracovat a citlivěji zakomponovat do celého území,” hlásí mluvčí města Irini Martakidisová. Do lesoparku z plochy za poliklinikou trasa obchvatu podle ní sestoupí takovým způsobem, aby bylo Terovské údolí ovlivněno co nejméně. „Stávající Koželužská ulice, která bude pokračováním obchvatu, se změní jen málo, počítá se s odhlučněním směrem k panelovým domům,” dodává mluvčí. Je zřejmé, že jihozápadní trasa bude těsně míjet nově opravené objekty borovinské fabriky, včetně nového Domu dětí a mládeže, přilehlého hřiště a malého venkovníhoamfiteátru.

Ani to ale podle radnice nevadí. „Kolize se stavbou Revitalizace areálu Bopo prakticky neexistuje. Územní plán jako nadřazená stavební dokumentace slouží k tomu, aby se v daném území respektovaly limity využití území,” míní mluvčí Martakidisová.

K hlasitým kritikům nové silnice v Libušině údolí patřili před lety lidé ze sdružení Břehy. Tehdy opoziční sdružení díky tomu nasbíralo politické body a dostalo se postupně až do vedení města. Současný místostarosta za sdružení Břehy Milan Zeibert nyní proti stavbě aktivně nevystupuje. „Počkáme, jak dopadne vyhodnocení vlivu na životní prostředí, takzvaná EIA. Je to logický krok,” poznamenal místostarosta Zeibert.

EIA bude za rok

EIA by měla být dokončena přibližně za rok. Předtím by měla být na stole i technická studie jihozápadní trasy včetně vizualizací. Radnice ji poté chce představit veřejnosti…

 

 

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This