Téměř rok uběhl od doby, kdy jsme zjistili, že se chystá omezení posledního večerního vlaku z Brna do Třebíče. Již tehdy jsme s kolegy upozorňovali, že tuto změnu nepříjemně pocítí občané Třebíče. Ať už ti, kteří do Brna dojíždí za společenským vyžitím, nebo ti, kteří tam pracují. Ovšem do ledna letošního roku vedení města situaci vyřešit nedokázalo. Nyní se prolomily ledy a najednou se večerní vlak od 16. 3. vrací ke každodennímu provozu. Jsme za to rádi. Ale je třeba si říct, jak to skutečně bylo…

Koalice v Třebíči o vlaku jednala nedostatečně

Problém jsme několikrát řešili na dopravní komisi, která nedoporučovala omezení jízdního řádu. Také byla jednomyslně deklarována nespokojenost s přípravou nového jízdního řádu. Čas plynul a v plánovaném jízdním řádu bylo stále omezení týkající se večerního vlaku do Třebíče. Proto jsem se na tuto skutečnost opakovaně zeptal starosty města Třebíče a zároveň náměstka hejtmana Kraje Vysočina Pavla Pacala na veřejných schůzích zastupitelstva města Třebíče. Ten nám sdělil, že o spoji jednali, ale neúspěšně. Dle našich informací na podzim letošního roku ale nic takového neprobíhalo.

Odpověď Krajského úřadu Kraje Vysočina ze 13. 11. 2019

Boj za navrácení večerního spojení jsme nevzdali

K 15. prosinci 2019 byl tedy dle plánu omezen provoz vlaku do Třebíče pouze na pátek a sobotu. S tímto stavem jsme se však nechtěli smířit. Napsali jsme na Krajský úřad Kraje Vysočina otevřený dopis, ve kterém jsme navrhovali několik řešení této nepříjemné situace. Zároveň jsme vytvořili elektronickou petici na podporu obnovení celotýdenního provozu posledního večerního vlaku.

Otevřený dopis Kraji Vysočina

Na závěr krátké zamyšlení

Údajně byla vedena dlouhá a náročná vyjednávání zástupců města a kraje. To vypadalo tedy jak? Kolega Šimon Horký přišel se zajímavým zamyšlení. Takže… Pan Aleš Kratina, vedoucí odboru dopravy v Třebíči, se sešel s panem Alešem Kratinou, předsedou dopravní komise na Vysočině, a pan Pavel Pacal, starosta Třebíče, se sešel s panem Pavlem Pacalem, náměstkem hejtmana Kraje Vysočina, a společně jednali o navrácení večerního vlaku?

Kdo ví. Každopádně i zde se ukazuje, jak silné jsou vazby mezi městem a krajem, a i přesto je problém ve jménu Třebíče cokoliv prosadit. K čemu nám pak tito zástupci v krajské samosprávě jsou? Teprve až po zapojení veřejnosti se podařilo dobrou věc prosadit. Rád bych tímto po téměř ročním úsilí rád poděkoval všem kolegům a občanům, kteří se v této věci angažovali. Ať už prostřednictvím otevřeného dopisu, podpisem petice nebo sdílením či lajkem na sociálních sítích.

Nový jízdní řád od 16. 3. 2020

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This