Tento příspěvek úplně nespadá do kolonky architektonické skvosty Třebíče, ale myslíme, že o tomto pozůstatku naší historie hodně z naších spoluobčanů ani neví.  Na východním okraji města se nachází již málo nápadný zbytek místa, kde skončil život mnoha zlodějů a zločinců. Jedná se o nevysoký kopeček zvaný Na spravedlnosti, který je schován v malém údolíčku. Z jedné strany je obklopen panelovým sídlištěm a z druhé strany silnicí na Velké Meziříčí. Ještě v osmdesátých letech zde okolo stála řada domků. Na začátku devadesátých let došlo k jejich demolici a vznikla zde nová silnice. Hezká část Třebíče zanikla a zůstal zde jediný domek z celé zástavby. V okolí je nyní psí výběh.

Město Třebíč dostalo hrdelní právo i s dalšími výsadami již ve 14. století. Poslední poprava zde byla vykonána roku 1754. V roce 1930 zde bylo při vykopávkách nalezeno asi 30 koster. Mezi nimi byla nalezena i lebka, jejíž čelo bylo proraženo hřebem. To se provádělo čarodějnicím, aby nemohly škodit i po smrti. I tahle smutnější část patří do historie naší Třebíče.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This