Bezpečnost a plynulost dopravy ovlivňuje celá řada faktorů. Jedním z nich je dopravní značení. Jeho stav se často podceňuje a také v Třebíči je řadu let neuspokojivý. Situace se ale nezlepšuje, mnohdy to vypadá, že spíše zhoršuje.

Jeden příklad za všechny – křižovatka Hrotovická x Kosmákova

Ukázkovým příkladem nezvládnutého vodorovného dopravního značení ve městě je prostor křižovatky ulic Hrotovická a Kosmákova. Jistě si ještě pamatujete na provizorní okružní křižovatku a žluté značení. Od té doby uběhlo téměř pět let a dodnes jsou zde patrné stopy provizorního dopravního značení. Tyhle pozůstatky zcela zbytečně matou řidiče a napomáhají konfliktním situacím místo toho, aby jim předcházely.

S touto křižovatkou se ale pojí ještě jedna pozoruhodná záležitost. Když zde na podzim minulého roku došlo k vybudování semaforů, součástí veřejné zakázky bylo také odstranění dopravního značení. Máme duben 2021 a stále nic. Tedy nic. Firma Elektro Klíma koaličního zastupitele za KDU-ČSL dostala od města téměř 100 000 Kč, za což měla odstranění provést. K obnově vodorovného dopravního značení má podle radnice dojít letos na jaře. Od uvedení semaforů do provozu uběhlo skoro půl roku. Stav vozovky vidíte na přiložených obrázcích a názor si udělejte sami.

Proč se situace nelepší?

Tato otázka již několikrát z naší strany k vedení města směřovala. Zároveň jsme problémy s vodorovným dopravním značením řešili také v dopravní komisi. Společně s kolegy jsme radním navrhli, aby zvážili několik variant obnovy dopravního značení, které by posuzovaly nejen kvalitu použitých prostředků, ale také jejich životnost a cenu.

Doporučili jsme také aplikovat trvanlivější barvy, které by na vozovce vydržely déle. Práce na obnově dopravního značení by potom nemusely být tak časté a předcházelo by se provozním komplikacím ve městě. Je totiž velmi nepříjemné, když se tento typ údržby provádí během dopravní špičky, často dokonce v pátek, což bohužel v Třebíči také není výjimečné.

Od vedení města je opět slyšet mlčení

Zda se návrhy dopravní komise promítly do zadávání zakázek na obnovu vodorovného dopravního značení, nevíme. Je ale vidět, že změna k lepšímu se stále nekoná. 

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This