Na zářijovém jednání zastupitelstva města jsme otevřeli téma veřejné zakázky na stavební úpravu pozemků za poliklinikou na Vltavínské ulici. Celá investice vyjde město na více než 80 milionů korun, a jedná se tak o jednu z největších soutěží za poslední roky, které v Třebíči proběhly. Mělo by být samozřejmostí, že starosta a radní budou důsledně dbát na transparentní průběh jednání. I tuto zakázku však, jak již je v našem městě bohužel zvykem, provázely nestandardní kroky. Po radě města jsme proto požadovali jejich vysvětlení.

Vyřazení účastníka z veřejné soutěže

Usnesení rady města o vyřazení účastníka ze soutěže

Radní na svém 14. letošním jednání, které proběhlo 8. srpna, rozhodli vyřadit z výběrového řízení na úpravu stavebních pozemků za poliklinikou firmu Hrušecká stavební společnost, s. r. o. A to s odůvodněním negativních referencí od dřívějších zákazníků.

Tento postup by byl z našeho pohledu v pořádku, neboť zkušenosti a odborná způsobilost firem je důležitá a promítá se poté do kvality odvedené práce. Zároveň se minimalizuje riziko, že dojde k reklamacím, a občané města tak budou znovu obtěžováni stavebními pracemi.

Vrácení do soutěže a výhra téže společnosti

Velké překvapení však nastalo o tři týdny později. Na dalším jednání rady města bylo rozhodnuto, že se rozhodnutí o vyřazení firmy ruší, a ještě na témže jednání Hrušecká stavební společnost veřejnou zakázku získala ve velké konkurenci dalších devíti firem. Tento postup se z našeho pohledu jeví minimálně jako problematický, a proto jsme od vedení města na jednání zastupitelstva požadovali vysvětlení.

Zrušení původního usnesení a přidělení veřejné zakázky

Vysvětlení jsme na zastupitelstvu nedostali

Slovo si nejprve vzal náš zastupitel Jaromír Barák, který poprosil o důkladné okomentování postupu rady. Starosta Pavel Pacal uvedl, že získali písemné reference z jiného města, kde byl se zakázkou od zmíněné firmy problém. Ta však podala námitku proti vyloučení ze soutěže a radní jí vyhověli. Předseda kontrolního výboru Roman Pašek se přihlásil s poznámkou, že průběh této zakázky výbor prověří, což kvitoval Jaromír Barák, jenž chtěl kontrolu navrhnout.

Pohled na probíhající stavební práce

Náš zastupitel Aleš Novák dále v diskuzi uvedl, že dle záznamů firma již v minulosti spáchala správní delikt, tudíž by chtěl vědět, co přesně vedlo radu města k akceptování námitky. Na to již starosta města nebyl schopen konkrétně odpovědět, a proto jsme si tyto informace vyžádali písemně. Jak ale uvedl Jaromír Barák, je s podivem, že u takto významné zakázky za více než 80 milionů korun si nikdo z radních nevybavuje, v čem spočíval problém. Navíc se firma Hrušecká stavební společnost v posledních více než 10 letech zabývala především stavebními pracemi v kategorii budov a terénní úpravy byly pouze okrajovou záležitostí v minulosti.

Zakázku prověříme

Na jednání zastupitelstva města nám starosta ani jiní radní nevyvrátili pochybnosti, které se k celé veřejné zakázce vztahují. Ze strany města nám byly zaslány požadované dokumenty včetně námitky Hrušecké stavební společnosti, které prověříme.

 

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This