V polovině března došlo k uzavření základních, středních a vysokých škol. Rozhodnutí o uzavření mateřských škol však bylo ponecháno na jednotlivých obcích. Krizový štáb v čele se starostou města Pavlem Pacalem rozhodl, že všechny mateřské školy v Třebíči zůstanou otevřené. To způsobilo mnoha rodičům problémy, neboť ztratili nárok na ošetřovné.

Nespokojení rodiče

Na konci března všichni zastupitelé obdrželi email, ve kterém rodiče požadovali uzavření mateřských školek, aby mohli na děti od státu čerpat ošetřovné. Měli totiž obavu poslat děti v době pandemie do školky. To ale starosta Pavel Pacal odmítl s tím, že do všech mateřských škol v Třebíči dochází přibližně 30 dětí rodičů, kteří pracovat musí a neměl by je kdo hlídat. Takto argumentovala i další radní Svatava Křížová.

Město muselo zřídit speciální třídy

Tvrzení obou radních však postrádá logiku. Město Třebíč muselo dle nařízení vlády a rozhodnutí hejtmana vyčlenit speciální třídy pro předškoláky a školáky nižších ročníků základních škol právě pro děti rodičů, kteří museli i v této době pracovat. Tuto roli plnila ZŠ a MŠ na Kopcích. Z toho vyplývá, že ostatní mateřské školy mohlo město uzavřít, a přesto by o vybrané děti bylo postaráno. Je totiž nesmyslné, aby byly otevřeny všechny školky s kapacitou 1200 dětí, když je v době pandemie navštěvovalo pouze 30 dětí.

Na jednání zastupitelstva města rodiče podpořila naše zastupitelka Blanka Kutinová. Zmínila, že pro rodiče dětí, které mají alergie nebo sníženou schopnost imunity, je tato situace velmi nepříjemná. Její kolega Jaromír Barák doplnil, že rozhodnutí města ponechat mateřské školy v provozu vůbec nezohledňovalo mnohem větší množství rodičů, kteří se raději rozhodli zůstat se svými dětmi doma a museli čerpat dovolenou či neplacené volno.

Musely by být uzavřeny všechny školky, tvrdí radní

Podle starosty Pavla Pacala by musely být uzavřeny všechny mateřské školy, aby mohli rodiče čerpat ošetřovné. To však nebyl schopen nijak doložit a nikde není tato informace k dohledání. Naopak náš zastupitel Aleš Novák na jednání zastupitelstva uvedl, že ani ministerstva ani jiná města tuto informaci nepotvrdila. Navíc nám radní stále odmítají poskytnout záznamy z krizového štábu, kde se o uzavření mateřských škol jednalo. Vedení města tak postavilo rodiče před nepříjemné rozhodnutí. Buď dají své děti do školky i přes pandemii koronaviru, nebo s nimi zůstanou doma, ovšem bez jakékoliv finanční podpory od státu.

Informace o ošetřovném
z České správy sociálního zabezpečení

Informace
z Ministerstva práce a sociálních věcí

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This