Dubnové zastupitelstvo opět ukázalo, jakým způsobem vedení města vypracovává a zadává veřejné zakázky. Na podzim loňského roku firma Elektro – Ing. Klíma, s.r.o. koaličního zastupitele Josefa Klímy vypracovala projektovou dokumentaci na vybudování semaforů na křižovatce Hrotovická x Kosmákova a veřejnou zakázku za 6 milionů korun následně získala. Nyní třebíčští radní schválili projektovou dokumentaci, která poslouží jako podklad pro veřejnou zakázku za téměř 60 milionů korun. Jak tato dokumentace vznikla?
Zadávací dokumentace od neznámé živnostnice bez zkušeností
Technické podklady a požadavky v hodnotě půl milionu korun na deset světelných křižovatek vytvořila paní Ivalu Macarena Ávila Herrera. Ta pracuje na Katedře genetiky a biochemie Univerzity Karlovy v Praze, má také živnostenský list a provozovnu na výrobu textilií, textilních výrobků, oděvů a oděvních doplňků. Právě tyto velmi nestandardní předpoklady pro zpracování takto náročné dokumentace zmínil náš zastupitel Aleš Novák. Jeho kolega Jaromír Barák se poté opakovaně dotazoval, na základě čeho jí radní svěřili tak náročný úkol, když jediné reference, kterými se může prokázat, jsou pouze dvě zakázky v hodnotě nižších desítek tisíc korun, které zpracovala pro Město Třebíč. Odpovědi starosty Pacala byly velmi vyhýbavé, na otázky opakovaně neodpověděl. Později jsme pochopili proč.
Manželka jako zastírací manévr
Díky našim zastupitelům a podporovatelům totiž vyšlo najevo, že Ivalu Macarena Ávila Herrera je manželkou jednoho ze synů zastupitele Josefa Klímy. Ve stejném domě, kde má paní Herrera zaregistrovanou provozovnu na činnost „Výroba textilií, textilních výrobků, oděvů a oděvních doplňků“, má Josef Klíma ml. trvalé bydliště. Objekt vlastní Jana a Ludmila Klímovy. Ve vedlejším domě pak sídlí další firma otce a synů Klímových – 3K Realizace, s.r.o. Vedení města tedy zaplatilo téměř půl milionu korun za přípravu veřejné zakázky osobě, která pravděpodobně nemá žádné vzdělání ani praxi v problematice semaforů a navíc je snachou zastupitele Klímy. Naše zastupitelka Blanka Kutinová označila počínání koalice i zastupitele Klímy za zcela nemorální.
Vliv rodiny Klímových na veřejné zakázky
Využití manželky syna lidoveckého zastupitele Klímy a schválení této dokumentace ze strany vedení města byl pravděpodobně pokus o zakrytí vlivu rodiny Klímových na veřejné zakázky v oblasti světelných křižovatek. Patrně už vládnoucí třebíčská koalice naznala, že je příliš okaté, aby technickou dokumentaci napsala stejná firma, tj. Elektro – Ing. Klíma, s.r.o., která by následně vyhrála další velkou veřejnou zakázku. Zastírací manévr s využitím rodinných příslušníků se však nepovedl.
Hrozba ÚOHS a ztráty desítek milionů korun
Tak jako předchozí veřejná zakázka i tato obsahuje dle našeho názoru diskriminující podmínky, které nahrávají firmám zastupitele Klímy. Město totiž opět požaduje řadič (řídicí jednotku semaforů) od jediného výrobce – firmy CROSS. A to i přesto, že jsou na trhu i jiní dodavatelé, kteří mohou technické požadavky města splnit (více jsme psali v tomto článku). Vládnoucí koalice tak omezuje počet uchazečů o veřejnou zakázku. Právě proto existuje reálná možnost, že takto velká zakázka skončí u antimonopolního úřadu, který ji může celou zrušit. Třebíči tak hrozí, že přijde o desítky milionů korun, které má na projekt přislíbené z evropských dotací. A to jen proto, že vedení města dohazuje kšefty koaličnímu zastupiteli za KDU-ČSL Josefu Klímovi a jeho rodině.