Zasakovací mez pro zadržení vody

Zasakovací mez pro zadržení vody

Třebíč má v létě stejný problém jako jiná města. Během horkých dní zde teplota roste i o několik stupňů Celsia víc než v zalesněné krajině. Dle odborníků za to mohou velké asfaltové a betonové plochy. U dětí, seniorů a lidí s respiračními a kardiovaskulárními nemocemi mohou tyto teploty vést ke zdravotním potížím.

Chceme Vám představit plán na ochlazování města, který má za cíl, aby naše město bylo příjemným místem k žití i v době horkých dnů.

Pro začátek bychom chtěli začít s těmito opatřeními

  • Zadržování vody
  • Nová zeleň v ulicích

Práce s dešťovou vodou

S horkem souvisí i práce s dešťovou vodou. Po velkých vedrech přichází bouřky. Pokud voda ze zpevněných ploch okamžitě odteče do kanalizace, zvyšuje se riziko bleskových povodní, ale voda potom chybí stromům, keřům a potažmo i lidem, poněvadž se nemůže vypařovat a zvlhčovat vzduch.

Pítko na Jakuském náměstí v Brně

Pítko na Jakubském náměstí v Brně

Navrhujeme začít upravovat travnaté plochy v ulicích tak, aby voda ze zpevněných komunikací či střech stékala do travnatých zelených pásů nebo i nových jezírek, kde je možné ji dočasně zadržet a využít ke vsakování a odpařování zpět do ovzduší. Budeme podporovat vznik rekreačních mol a jiných prvků, které umožní lidem snadný přístup k vodě v řece.

Nová zeleň v ulicích

Počet stromů v ulicích lze jen obtížně zvyšovat, protože umístění podzemních technických sítí brání nové výsadbě. Navrhujeme kromě stromů vysazovat také alternativními prostředky – ozeleňování sloupů elektrického vedení popínavými rostlinami, intenzivní výsadba keřových pásů. Zajistíme také zlepšení způsobu údržby travnatých ploch (sečení na vyšší trávník), tak aby i v období sucha nebyly pouze zdrojem prachu, ale přispívaly k ochlazování města. A na některých místech, která budou vhodná, vyset luční byliny, které odolávají mnohem více vysokým teplotám.

Stejně důležité je v horkých dnech umožnit lidem ve městě přístup k pitné vodě. Pítka by měla být běžně dostupná na frekventovaných místech, u dětských hřišť nebo u cyklostezek.

Autoři:
Blanka Kutinová, Zdeněk Charvát

 

 

 

 

 

 

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This