Třebíč – Nedávné zasedání zastupitelů Třebíče přineslo řadu diskuzí mezi radniční koalicí a opozicí. Jedna se stočila k příspěvkům z rozpočtu města.

Radnice navrhla nevyslyšet žádost o peníze centrální Linky bezpečí s poukazem na fakt, že funguje místní linka bezpečí, provozovaná společnosti Střed. Opoziční barákovci (Třebíč Občanům!) přišli s protinávrhem, aby se daly peníze nejen Středu, který pokrývá krizové telefonáty od 9.00 do 21.00, ale i celostátní Lince bezpečí, jež působí non-stop. Navrhovali částku 30 tisíc, nakonec v hlasování nezískali dostatečnou podporu. Ruku zvedli pouze barákovci, piráti a část zastupitelů z ANO.

Opozice argumentovala mimo jiné tím, že mladí lidé v potížích mají potřebu své problémy ventilovat zejména v noci. „Ve večerních hodinách je zvýšené procento dětských sebevražd a podobných věcí,“ uvedla opoziční zastupitelka Alexandra Svobodová.

„Podle zpětné vazby, kterou máme, je linka bezpečí, kterou provozuje Střed, dostačující a nezaznamenali jsme jediný problém, že by tato aktivita nebyla dostatečná,“ reagoval starosta Pavel Pacal. K bodu mimo jiné řekl, že centrální Linka bezpečí je z poloviny financovaná státem a své služby poskytuje nezávisle na tom, zda jí konkrétní město přispěje či ne. Jinými slovy – nepřetržitá služba pro Třebíč zajištěna je. Blanka Kutinová (Třebíč Občanům!) zmínila, že město velikosti Třebíče si může dovolit přispět. Barákovci pak vyjmenovali tři vesnice v blízkém okolí, které na tuto centrální službu pro lidi v psychické nouzi peníze pošlou.

Hned poté zastupitelé debatovali, proč dávat 199 500 korun z rozpočtu soukromé firmě, která provozuje městský Aquapark Laguna. „Proč má město platit soukromé firmě vybavení, které má pro svoji výdělečnou činnost?“ Chtěla vědět Blanka Kutinová od barákovců.

Starosta Pacal vysvětlil, že soukromá firma areál pouze provozuje. „Veškeré investice, které zde jsou prováděny, jdou do majetku města. To znamená, že i robotický vysavač bude v majetku města, protože udržuje městské zařízení,“ uvedl starosta.

Kutinová se zeptala, komu jdou finance, které firma na Laguně vydělá. „Člověk předpokládá, že si soukromá firma pro svoji činnost kupuje svoje nářadí i nástroje. Teď jste zamítli 30 tisíc pro Linku bezpečí, která může zachránit život dítěti, ale 199 500 korun klidně soukromé firmě dáme i přesto, že firma na tom bude vydělávat,“ řekla na zastupitelstvu Kutinová.

 

 

 

 

 

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This