Atletický tunel slouží pro zlepšení zimního tréninku i pořádání závodů. Nadaní sportovci musí dojíždět přes půl roku na tréninky do Prahy, což prodražuje přípravu a tunely či atletické haly bývají obsazené. Během zimy se mladí atleti scházejí ve školních tělocvičnách, ale ty slouží především ke kondičnímu tréninku, nikoli k plnohodnotnému tréninku atletiky. Každopádně ani ty kapacitně nestačí.

TJ Spartak Třebíč potřebuje na realizaci atletického tunelu posledních 18 miliónů. Tunel by mohly využívat oddíly z Vysočiny a dalších krajů, tím by se zajistil provoz. Záměr výstavby je od roku 2019. Stavba měla vyjít v tehdejších cenách na 42 milionů, město Třebíč schválilo 6,1 milionů a kraj stejně. Zbytek – 29 miliónů – je formálně přislíben od Národní sportovní agentury. Za dva roky však díky globálním událostem vzrostla cena na 60 milionů.  Díky nové výzvě NSA se naskytla možnost podání nové žádosti, ale podmínkou je příslib zastupitelstva o podílu financování, protože bez toho se nemůže žádost podat. U současné žádosti je od města příslib 6 mil., takže finanční navýšení by bylo 6 mil. Bohužel na NSA neuvažují v širších souvislostech a výzva je vypsaná nyní, během voleb, kdy se mění zastupitelstvo. Výzva je otevřená do 31.10.2022 a do té doby se zřejmě nové zastupitelstvo nesejde.

A to je zásadní komplikace. Kraj má obrovské problémy s financemi kvůli uloženým úsporám ve Sberbank. Takže zbývá město Třebíč, jehož vedení chce rekonstruovat zimní stadion za 530 milionů /z Kraje Vysočina má přislíbeno 60 milionů, Jihlava 500 milionů/. Mělo by to snad být pro Třebíč dvakrát tolik. Otázkou je, z čeho se bude platit zbylá částka po odečtení možných dotací, tedy 400 milionů korun. Z městských peněz? Domnívám se, že v této nejisté době by se město nemělo pouštět do megalomanských projektů. Je třeba na zimním stadionu opravit to nejdůležitější, zabezpečit provoz a postavit důstojné kabiny pro mládež.

Pohled na vizualizaci
atletického tunelu

Plánek umístění stavby

Vnitřní prostory
atletického tunelu

Úspěchy třebíčské atletiky jsou neoddiskutovatelné a patří mezi nejúspěšnější olympijské sporty v Třebíči i na Vysočině. Ve všech věkových skupinách se vozí z mistrovství republiky pravidelně medaile. V poslední době třebíčské atletky získaly na dětské olympiádě několik medailí a staly se tak nejúspěšnější sportem na Vysočině, na Mistrovství Čech družstev žákyň získaly druhé místo. Co se týče členské základny, tak má atletika Spartak Třebíč evidovaných do dvaceti let 515 mladých atletů a atletek. Hokej má deset mládežnických týmů /od druhé třídy po juniory/, což je kolem 200 hokejistů.

Díky přislíbené dotaci na atletický tunel z NSA by se do Třebíče mohla dostat státní investice ve výši až 42 milionů korun, přičemž podíl města by byl relativně malý. Neměla by se promítnout tato fakta v rozhodování vedení města Třebíče o poskytování finančních prostředků sportovcům a ne na úkor jednoho sportu omezovat všechny ostatní?

Tento text jsem zaslal starostovi města a všem zastupitelům. Reakci starosty a následně moji odpověď si můžete přečíst níže.

Odpověď starosty Pavla Pacala
– atletický tunel

Odpověď opozičního zastupitele
Stanislava Neumana
starostovi Pacalovi

Stanislav Neuman

opoziční zastupitel města Třebíče

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This