Již od roku 2015 město Třebíč nemělo mít na svém území jedinou hernu či kvízomat. Tak to totiž odhlasovalo v červnu 2012 tehdejší zastupitelstvo. Jenže po volbách 2014 se obměnilo vedení radnice a to má k hazardu jak se zdá velmi vřelý vztah. Sice je to maskováno vysvětlením, že zákaz posílí jen černý trh nebo dojde k přesunutí provozoven jinam a lidé budou stejně snadno dojíždět do těchto heren a nezmění se tak nic. Už loni byl buď z neznalosti věci nebo lži (to ví jen on sám) usvědčen Pavel Pacal, který nařkl Jihlavu a Brno, že zde vyrostly černé kvízomaty. To popřel jak tehdejší mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis, tak i brněnský radní Svatopluk Bartík.

„Pan Pacal se mýlí. Naopak, černé herny se snadněji schovají v místě, kde je i fůra legálních heren. Brno při 370 tisících obyvatelích má dle interních informací z kriminálky asi 100 kvízomatů a ty se řeší péčí speciálního finančního úřadu a kriminální policie České republiky,“ uvedl Bartík.

Podle něj si místní politici vědí rady. „Jsme v kontaktu s hazardní kobrou ministerstva financí, proti kvízomatům v Brně již několikrát zakročila.“ Celníci přístroje odvezli a další si pod vlivem zásahů stáhli jejich provozovatelé sami.

Bartík řekl, že Pacalovi dodá správné informace, pokud se mu ozve. A Brnem ho provede. „Rád mu předám i kontakty na finanční úřad a kriminálku, pokud je sám nemá.“

Nově otevřená herna na ulici Velkomeziříčská patřící firmě Yashica.

Mluvčí jihlavského magistrátu Tulis uvedl, že o čísle 157 ilegálních kvízomatů nic neví. „Nevím, se kterým náměstkem pan Pacal mluvil. To velké číslo nemohu potvrdit a nevím, kde by ho kdo na radnici vzal. Vše totiž měla na starosti jediná zaměstnankyně, která onemocněla a nakonec nedávno odešla. Poslední relevantní údaj byl z dubna a tehdy na území padesátitisícového města bylo odhaleno 47 kvízomatů,“ konstatoval.

Přitom kdyby se zastupitelé města Třebíče trochu zajímali, opravdu zajímali o danou problematiku, tak by věděli, že jsme v Třebíči a Havlíčkově Brodě takové Las Vegas Vysočiny. Mimo již zmiňovaného Brna a Jihlavy je totiž zákaz hazardu i ve Žďáru nad Sázavou, Jaroměřicích nad Rokytnou, Novém Městě na Moravě, Bystřici pod Pernštejnem i v Pelhřimově. A nikde v těchto městech se nepotvrdil ani jeden z argumentů třebíčských zastánců hazardu.

9. 11. 2017 se také uvidí, jak moc se o tuto problematiku naší zastupitelé zajímají, poněvadž jinak by museli znát výroční zprávu o hazardu za rok 2016 Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti.

V Česku přibývá lidí se závislostí na hraní automatů, internetových hazardních her či na sázení. Podle odborných odhadů jich loni mohlo být až 120.000. Problémy s hraním mohlo mít přes půl milionu Čechů a Češek. Celkem lidé v hazardních hrách minulý rok prohráli 39,3 miliardy korun. Průměrný dluh hráče dosahoval 1,2 milionu korun. Uvádí to výroční zpráva o hazardním hraní za rok 2016, kterou zveřejnilo Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti. V roce 2014 bylo problémových hráčů 440.000, závislých pak kolem 100.000.

Údaje za rok 2016 naznačují mírný nárůst počtu osob v riziku problémového hráčství a rovněž nárůst počtu patologických hráčů,” uvádí zpráva. Podle výsledků jedné z metod problémy s hraním mohou mít čtyři procenta mužů a 0,8 procenta žen. Podle výzkumu mezi lékaři zhruba desetinu závislých tvoří děti a mladí do 18 let. Výrazně víc hrají chlapci, nejčastěji sázejí na internetu. Dívky volí spíš loterie. Hraní je nejčastější u učňů, nejméně časté u gymnazistů. Léčba závislosti na hraní je v Česku podle zprávy málo dostupná. Mezi lety 2004 až 2015 se v psychiatrických ambulancích léčilo ročně kolem 1300 až 1500 hráčů a hráček. Podíl žen postupně rostl, v roce 2015 činil 14 procent. Chybí také dluhové poradenství. Pomalu se rozvíjí svépomoc. Fungují zatím tři skupiny anonymních gamblerů – dvě v Praze a jedna v Brně.

Tyto údaje jsou velmi alarmující, ale pokud naši zastupitelé nezačnou hlasovat pro své občany a budou dál naslouchat podnikatelskému lobby, tak místo rozkvětu města nás bude čekat posměch od ostatních měst, kde je již hazard zakázán.

 

Hazard znovu uspěl. Gambleři dostali v Třebíči další rok k dobru

autor: Hana Jakubcová, iDNES.cz Třebíčský starosta Pavel Janata předložil vyhlášky, které prodlužují legalizaci hazardu na území města. Podle něj město stejně...

 

„Rád předám kontakt na kriminálku a finanční úřad“

 

„Pan Pacal se mýlí. Naopak, černé herny se snadněji schovají v místě, kde je i fůra legálních heren. Brno při 370 tisících obyvatelích má dle interních informacíz kriminálky asi 100 kvízomatů a ty se řeší péčí speciálního finančního úřadu a kriminální policie České republiky,“ uvedl Bartík.

 

 

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This