Vodojem a Kostelíček jsou dvě architektonické dominanty na Strážné hoře. Jsou v nadmořské výšce 480 m. Autorem starší stavby je třebíčský stavitel Jan Fulík. Tento člověk neměl hlubší teoretické vzdělání a přesto touto stavbou předstihl barokní výstavbu v okolí. Kapli Povýšení sv. Kříže nikdo v Třebíči neřekne jinak než Kostelíček. Byla vystavěna v letech 1644-1645. Má půdorys kříže a obloukový portál.

Druhá stavba byla postavena z ryze praktických důvodů. Po skončení první světové války se město Třebíč potýkalo s nedostatkem pitné vody. Městská rada proto rozhodla o vybudování vodovodu. Se stavbou se začalo roku 1936 a dokončena byla v roce 1941. Obyvatelstvo bylo napájeno vodou z heraltických lesů. Na přelomu 70.-80. let minulého století již přestal kapacitně stačit a jeho funkci převzaly vodojemy ve Stříteži a v Pocoucově. Nyní je Třebíč zásobována vodou z heraltických lesů, z Mostiště a Vranova. Roku 2011 se rozhodlo o rekonstrukci celé stavby, umístění expozice o vodárenství a nejvyšší část využít jako turistickou rozhlednu. Rozhledna byla otevřená 3. září 2015. A v bývalé nádrži se nyní nachází projekční místnost.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This