Malovaný dům, podle majitele se mu říkalo Františkovský, provází tato pravdivá pověst: v 16. století vyjel se svým otcem za obchody italský kupec Francesco Calligardi. Cesty ho zavedly až do Třebíče. Zamiloval se tam, usadil a na náměstí nechal vystavět přepychový a nádherný dům v renesančním stylu se sgrafitovou výzdobou.

V domě si Francesco Calligardi zřídil krámek s koloniálním zbožím. Povídalo se, že láska v něm sice kvetla, ale obchodům se nedařilo. Nejspíš právě proto, že byl postavený z lásky.

Je zdoben sgrafitovou výzdobou – pod římsou je řada výjevů s lovcem a lvem, prostor mezi okny je věnován biblickým postavám, arkýř zdobí muži v krojích 16. století a boční průčelí vyplňují postavy v loveckém oděvu. Nachází se v jihozápadním rohu Karlova náměstí a Hasskovy ulice. Nyní se v něm nachází informační centrum, galerie a síň pro slavnostní příležitosti.

Použity byly fotografie z archivu České televize.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This