Třebíčská židovská čtvrť, zvaná Židy, je jediná židovská památka, která je samostatně, hned po Jeruzalému, zapsána na seznam památek UNESCO. Patří k nejzachovalejším židovským čtvrtím v Evropě. Je cenná právě ve svém celku. Nachází se na levém břehu řeky Jihlavy pod skalami Hrádku.

Domy zpravidla nemají hospodářská stavení a zahrady. Výjimka je Subakova zahrada, která vznikla na místě zbořeného domu. Domy jsou vzájemně propojené tmavými průchody a křivolakými uličkami. Dispozice domů jsou renesanční a barokní. Zůstalo zachováno na 120 domů a dvě synagogy.

Před druhou světovou válkou zde žilo asi 300 obyvatel židovské národnosti. Roku 1942 všichni byli odvezeni do Terezína a vyhlazovacích táborů. Zpět se vrátilo pouhých deset osob.

Veřejnosti jsou přístupné obě synagogy a dům Seligmanna Bauera, který sousedí se Zadní synagogou. Dům byl postaven krátce před r. 1798. Nachází se v něm schodiště, které vede na ženskou galerii. V prvním patře je byt, který představuje bydlení nepříliš majetné židovské rodiny v meziválečném období.

Za fotografie děkujeme Zdeňku Charvátovi a Národnímu památkovému ústavu.

 

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This