autor: Daniel ZachČeský rozhlas

Z vodárenství na Třebíčsku se stává místo pro vysloužilé politiky. Předsedou svazku Vodovodů a kanalizací je bývalý starosta Třebíče Pavel Heřman. A práci tady získal i jeho kolega z nezávislé kandidátky Pavel Svoboda. Obcím, které vodárny vlastní, se tato praxe nelíbí.

„Je to k pláči, když se to neumí říct narovinu, protože i sebemenší malý podvůdek vyjde navenek,“ rozčiluje se starosta Moravských Budějovic Vlastimil Bařinka nad tím, že Pavel Heřman ještě jako první muž třebíčské radnice dal práci svému kolegovi na kandidátce Pavlu Svobodovi. Bez vědomí obcí, které jsou akcionáři vodáren.

„Je to tak nešťastně řešené, že si tam bývalého místostarostu zaměstnají. Myslím si, že představenstvo měli minimálně informovat. Že tohle budou dělat,“ říká Bařinka.

Pavel Heřman na tom nevidí nic závadného. Město bylo podle něj v časové tísni a potřebovalo dojednat trasu kanalizace na sever od Třebíče.

„Potřebovalo člověka, který rychle a kvalifikovaně tyhle věci dokončí. A protože tady nepracoval na plný úvazek, tak měl relativně čas. Znal věci a poměry. Proto byl vyzván, jestli by nebyl ochoten rychle tyhle problémové záležitosti dokončit,“ vysvětluje Heřman.

Třebíči totiž podle Heřmana hrozilo, že nestihne včas vyřešit smlouvy s vlastníky pozemků. Jenže místostarostu a trojku na své kandidátce angažoval, aniž by o tom jednal s ostatními starosty. Krátce před volbami.

„V té době svolávat představenstvo, je docela problém. Všichni žijí volbami,“ uvádí Heřman.

Šlo o krátkodobou výpomoc?

Moravskobudějovický starosta Bařinka se podivuje i nad tím, že Svoboda neprošel žádným výběrovým řízením. Bývalý místostarosta Třebíče k tomu říká, že nešlo o práci na plný úvazek, ale krátkodobou výpomoc na několik hodin:

„Teď vám přesné číslo úplně neřeknu. Ale vím, že v říjnu to bylo přibližně pod 30 hodin, nějakých 26 až 28 hodin. A v listopadu jsem se dostal na nějaké číslo 14, možná dokonce 12.“

Pavel Svoboda je pedagog a nemá stavařské vzdělání. K této práci ale podle něj nebylo potřeba. Byl spíše vyjednávačem, který řešil nespokojenost některých vlastníků pozemků. Placen byl od hodiny.

„Řekněme, že když jsem si to promítnul, tak částka byla srovnatelná s příjmem středně kvalifikovaného manažera. Takže obecně pár stovek. Nebylo to méně než 200 a nebylo to víc než 400.

Moravskobudějovický starosta Bařinka chce prověřit, jestli na to Pavel Heřman měl právo.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This