Jak transparentně řídit město? Jak odolávat korupci a klientelismu? Jak se účinně bránit proti zneužívání moci většinou? To všechno se probíralo na seminářích, které pořádaly Fórum 50 % a Transparency International ve spolupráci s organizací Otevřená společnost. Přednášek a diskuzí se účastnili tři naši zastupitelé Jaromír Barák, Blanka Kutinová, Aleš Novák, člen komise prevence kriminality a drogové závislosti Šimon Horký nebo členka petičního výboru spolku Obchvat Třebíče Jaroslava Herzánová.

Problematika místního referenda

Důležitým tématem, které se na semináři probíralo, se stal obchvat Třebíče. S odborníky z organizací jsme diskutovali o získání potřebného počtu podpisů, způsobu podání návrhu na vyhlášení místního referenda, ale také o možných rizicích, které s tímto nástrojem související jako je např. snaha ze strany vedení města referendum blokovat a oddalovat nebo o problému veřejnost vůbec neinformovat.

Petice jako projev názoru veřejnosti

V souvislosti s možnostmi veřejnosti, jak dát důrazně a hlasitě najevo svůj názor, jsme diskutovali také vytváření petic, jež se týkají chodu města. O tomto tématu na setkání podrobně hovořili občané města, kteří v současné době bojují proti podobě revitalizace sídliště Nové Dvory, která zhorší jejich životní prostředí. Popisovali především aroganci moci, s jakou se ze strany radních setkali, a neochotu vést jednání, která by vedla ke změně a zlepšení studie.

Korupce, klientelismus a střet zájmů

Tyto tři pojmy se Třebíče výrazně dotýkají. Po vyjmenování kauz jako jsou netransparentní provozování Aquaparku Laguna, diskriminačním výběrovém řízení na MHD nebo vybudování černé stavby jsme se klientelismem, střetem zájmů a potenciální korupci věnovali podrobně. Už jen při základním vysvětlením problematiky přednášejícím bylo jasné, že mnoho věcí není v pořádku nebo by měly být důkladně prozkoumány.

Právo na informace a komunikace ze strany města

Jako jeden z největších problémů Třebíče byl zmíněn způsob komunikace vedení města s občany. Radní o důležitých záležitostech nedostatečně informují, případně informují jen někoho, snaží se informace zadržovat a dělají vše pro to, aby je nemuselo poskytnout. A to i přesto, že si nejen občané ale i naši zastupitelé o dokumenty žádají prostřednictvím zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím. Takto se zkrátka řídit město nemá a nedá. Politici jsou volení zástupci občanů a měli by k nim takto přistupovat a naopak se snažit s nimi maximum věcí komunikovat.

Atmosféra strachu a beznaděje

I na proběhlých seminářích se bohužel potvrdilo, že v Třebíči panuje strach se veřejně vyjádřit a s tím související beznaděj cokoliv ve městě ovlivnit. To je ovšem zcela nepřípustné. Není možné, abychom žili ve městě, kde se budou občané bát podepsat petici nebo vyjádřit se na zastupitelstvu města kvůli problémům v práci nebo jakémukoliv druhu šikany.

O to víc je potěšující vidět a vědět, že v tom nejsme sami a existují možnosti, jak se bránit. Rádi bychom tímto poděkovali organizátorům a přednášejícím obou seminářů, které pro nás byly velmi přínosné. Poděkování patří ale také všem občanům a úředníkům, kteří se akcí zúčastnili. Je to důležitý signál, že jim není jedno, v jakém městě žijeme.

 

Užitečné informace

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This