V říjnovém čísle Třebíčského zpravodaje proběhla anketa o vlivu dálnice D1 na život v Třebíči. Na toto téma odpovídali vybraní zastupitelé. Díky otázce se připomněl i neexistující obchvat Pocoucova, který jsme jednoznačně upřednostňovali před tzv. narovnání zatáček. O problematice jsme psali v článku níže.

Narovnání „zatáček smrti“ = obchvat Pocoucova v nedohlednu

A jak to tehdy bylo? V roce 2014 rozhodl Kraj Vysočina ve spolupráci s městem Třebíč, že upustí od obchvatu Pocoucova a přistoupí k variantě tzv. narovnání zatáček. To však neřeší dopravu v samotné městské části Třebíče. Všechna vozidla Pocoucovem stále projíždí a zpomalovací semafor ani nové chodníky intenzitě dopravy nepomohou.

Tehdejší místostarosta Pavel Pacal, který spolurozhodoval o možnosti obchvatu či průjezdu obcí, odpověděl na otázku rovnější silnice před časem takto.

„Výhod vidím hned několik. Zrychlí se dostupnost našeho města k dálnici D1. Chceme-li být aktivní při hledání investorů a následné tvorbě nových pracovních míst, je to naprosto nezbytné. Další výhodou je odstranění především v zimním období nebezpečných zatáček.“ Pavel Pacal (Pro Třebíč) 5/2015

Ovšem v říjnovém zpravodaji, těsně před volbami do Poslanecké sněmovny ČR, byla jeho odpověď ohledně vlivu dálnice D1 na Třebíč následující.

,,Dálnice D1 ovlivnila a ovlivňuje život na Vysočině naprosto zásadním způsobem. Dobrá dostupnost je jedním ze základních předpokladů k rozvoji podnikatelského prostředí, což přináší mimo jiné i více pracovních příležitostí a možností uplatnění. Bohužel se v osmdesátých a devadesátých letech neprosadilo kvalitní napojení Třebíče na dálnici, a proto se to musí dohánět. Je třeba dokončit revitalizaci úseku Oslavička – Rudíkov, Rudíkov – Trnava a připravit obchvaty Velkého Meziříčí a Pocoucova. Kraj Vysočina vše připravuje a minimálně první dvě části by měli být co nejdříve zahájeny. Velkým zdržením těchto staveb jsou výkupy pozemků podél silnic, kde má dojit k rozšíření o několik metrů. Někteří vlastníci se odprodeji brání. Město Třebíč navštěvuje ročně přes 120 tisíc turistů a mnoho z nich přijíždí po dálnici. I z toho důvodu se musí kvalitní napojení dokončit co nejdříve.“ Pavel Pacal (Pro Třebíč) 10/2017

Pochopitelně současný třebíčský radní a náměstek hejtmana neuvedl, že tento obchvat není i díky jeho práci a jeho koaličním partnerům.

Pocoucov si obchvat zcela jistě zaslouží, ale těžko ho může prosazovat někdo, kdo na mnoho let dopředu pomohl zablokovat jeho vybudování a spoléhá na to, že už občané města zapomněli. Je zřejmé, že takto náročná stavba, která by z části kopírovala nebo se přibližovala již vybudovanému „narovnání zatáček“, v prioritách Kraje Vysočina dlouho nebude.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This