Odpadové hospodářství v Třebíči funguje již mnoho let téměř neměnným způsobem. Přibývají sice různé druhy kontejnerů na všelijaký odpad, ovšem tím se víceméně skončilo. Jaké jsou tedy možnosti vylepšení?

Tzv. chytrý kontejner se zabudovaným čidlem

Podzemní kontejnery v Praze

Začněme třeba u samotné estetičnosti kontejnerů. Pochopitelně nemáme na mysli jejich design, ale spíše jejich umístění na významných místech v Třebíči. Posledním případem, kde nádoby na odpad přímo bijí do očí, je Komenského náměstí, jehož revitalizace proběhla v roce 2016. Navíc v jeho těsné blízkosti se nachází také pítko s pitnou vodou. Řekněme si, že není úplně příjemná představa, že bychom se této vody napili, ač je zdravotně nezávadná. A jak by to šlo vyřešit jinak? V mnoha českých městech, obzvlášť ve městech s kulturními památkami, dochází v posledních letech k budování podzemních kontejnerů. Ty na jedné straně nenarušují vzhled dané lokality, neboť jsou v nadzemní části tvořeny pouze malými komponenty s otvorem na odpad, a na druhé mohou nabízet větší kapacitu než běžné nádoby. Takto je řešeno shromažďování odpadů například na území města Prahy, a to nejen na turisticky navštěvovaných místech, ale také v jednotlivých částech města jako jsou Žižkov, Vinohrady či Albertov. Zcela nevyhovující je odpadové hospodářství také v třebíčské židovské čtvrti. Nejen, že obyvatelé lokality nemají dostatek místa na odkládání odpadků, stejně jako možnost jejich třídění, ale popelnice a kontejnery tomuto historickému a hojně navštěvovanému místu rozhodně kredit nepřidávají. Právě zde, více než kdekoliv jinde v Třebíči, by se podzemní kontejnery hodily.

Interaktivní mapa na kolínském městském webu

K odpadům však lze přistoupit také chytře, tedy „smart“. Jedním z měst, které se vydalo touto cestou, je středočeský Kolín. Ten získal v roce 2017 titul Chytrá radnice nejen v oblasti odpadového hospodářství, ale také v celkovém hodnocení. Hlavní myšlenkou celého projektu je zvýšit podíl tříděného odpadu, zvýšit efektivitu svozů odpadu a snížit náklady. Do projektu je zapojeno 330 kontejnerů po celém městě a díky senzorům je možné přímo na webu sledovat aktuální zaplněnost jednotlivých kontejnerů na tříděný odpad. Občané si tak podle toho mohou vybrat, kam půjdou odpad vynést. Dle zkušeností ze zahraničí by tak mohly náklady na svoz odpadu klesnout až o polovinu a podíl tříděného odpadu by mohl vzrůst až o 10%. Konkrétně v Kolíně radnice v oblasti „chytrého“ odpadového hospodářství spolupracuje s firmami O2 IT Services a AVE. Více o kolínském systému si můžete přečíst zde. Dalšími oblastmi, kterou se problematika Smart City zabývá, jsou energetika či transparentní městský úřad včetně participativního rozpočtu. Ale o tom zase někdy příště v našem dalším příspěvku.  

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This