Další „chytré město“, které Vám představujeme, je Amsterdam*. Hlavní město Nizozemska s cca 800 000 obyvateli je jako stvořené pro jízdu na kole. A také je to znát. Kromě jiných aspektů Smart City se vedení Amsterdamu soustředí na tzv. bike sharing neboli systém sdílení jízdních kol.

Jak si sdílení jízdních kol představit v praxi? Soukromá společnost či přímo radnice nechá po městě rozmístit stanoviště, kde si kdokoliv může za úplatu vypůjčit jízdní kolo, v modifikaci jsou pak možná rovněž elektrokola, a po určité časové době je vrátit libovolně na jakékoliv jiné stanoviště. Jejich vzdálenost se pohybuje v rozmezí 200 až 1000 m v závislosti na počtu obyvatel, kvalitě dopravní infrastruktury či geografických podmínkách v dané lokalitě.

Tato aktivita vznikala již v 60. letech 20. století právě v Amsterdamu. Zprvu se jednalo především o systém veřejných kol, který však mnohdy trpěl vandalismem a krádežemi. Vývojem, jež trval několik desetiletí, se bike sharing přes půjčování jízdních kol za mince nebo elektronické čipy dostal mezi oblasti využívající inteligentní technologie v podobě mobilních aplikací, internetu a GPS.

Kromě Amsterdamu se bike sharing úspěšně rozvíjí po celé Evropě, USA i Číně. Jmenovat můžeme Londýn, Paříž*, Lyon, New York, Šanghaj, ale také Prahu*, Brno* či Plzeň* a v jisté formě také přímořská městečka, která jistě znáte ze svých dovolených. Cenové srovnání v porovnání s MHD se průměrně pohybuje na hodnotě 10 % ceny ročního kuponu na jízdné městskou dopravou. Pokud bychom vztáhli tento průměr na třebíčské poměry, cena sdílení jízdních kol by se pohybovala kolem 200 Kč.

Je jasné, že sdílení jízdních kol nemůže fungovat jen tak samo od sebe. Město musí mít vytvořen kvalitní systém cyklostezek a cyklopruhů, ovšem ne cyklopruhu viz ulice Modřínová, jež přináší více škody než užitku. Rovněž je nutná patřičná propagace myšlenky, neboť je na české poměry relativně nová, a inspirace v městech, kde již tento systém funguje.  Nemůže být donekonečna dávána přednost pouze individuální automobilové dopravě, která je v Třebíči již dlouhodobě neudržitelná. A zde se opět vracíme ke klasickému problému Třebíče, tj. chybějící vize, jež by řešila koordinaci automobilové dopravy, MHD a cyklistů.

Udělali byste si také za pár korun výlet po Třebíči a městských částech třeba v kombinaci půjčeného kola a MHD?

*symbol značí odkaz na externí článek

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This